Shop roku Akvizice ApF HU

Mi az a színhőmérséklet és miért fontos?

Termékkatalógus

Cikk

Aktualizálva

A fény különböző színű és hőmérsékletű lehet. A meleg színhőmérsékletű fény jellemzően kellemes narancssárga vagy vörös színű, és más tulajdonságokkal rendelkezik, mint a hideg színhőmérsékletű fény, amely általában kék vagy fehér. A színhőmérséklet mindig jelen van legyen szó akár az elektronikai kijelzők használatáról, akár a beltéri lámpák kiválasztásáról beszélünk, figyelembe kell vennünk a színhőmérsékletet, azaz a fény színét, mivel az fiziológiai hatással van ránk. Ebben a tekintetben leggyakrabban az úgynevezett kék fényről beszélünk, amely ellen különböző szűrőket használunk. De ez nem áll meg itt. Ebben a cikkben megtudhatod, hogyan működik, és mi a fény színhőmérséklete valójában.

Színhőmérséklet

Színhőmérséklet - TARTALOM

  1. A fény színhőmérséklete - mi is az?
  2. Milyen színhőmérsékletűek a különböző fényforrások?
  3. Meleg fehér vs. hideg fehér - hogyan befolyásolja a fény színvilága a napi ritmusunkat?
  4. Mivel világítsunk a nap különböző szakaszaiban?

A fény színhőmérséklete - mi is az?

Nagyon leegyszerűsítve: a színhőmérséklet a vörös színtől a sárgán és a fehéren át a kékig terjedő spektrumon kiválasztott szín. A színhőmérséklet skálán az értékeket kelvinben jelöljük, ami a hőmérséklet alapegysége a Nemzetközi Egységrendszerben (SI). A színhőmérséklet skála bal szélső oldalán a piros színt találjuk, ami például a gyertya lángjának színe. Nagyjából a színhőmérséklet skála középen van a semleges fehér, és ettől jobbra a hideg kék színek, amelyeket általában a LED-kijelzőkben vagy a ragyogó kék égbolton látunk. Paradox módon a színhőmérséklet skálán minél magasabb a kelvin érték (K) a kibocsátott fény színe, annál "hidegebb".

Színhőmérséklet
A színhőmérséklet skálán található nagyon hideg (kék) és nagyon meleg (sárga) fénnyel nemcsak a mesterséges fényforrásokban, hanem a természetben is találkozhatunk.
i

Kelvin és szín - hogyan kapcsolódnak?

A Kelvin a hőmérséklet mértékegysége. Amikor azonban a színhőmérsékletről beszélünk, akkor elsősorban a fény érzékelt színével foglalkozunk. De hogyan is működik ez az egész hőmérséklet-szín kapcsolat? Ez nem bonyolult. A színhőmérsékletet abból a színből származtatjuk, amelyet egy adott hőmérsékletre felmelegített ideális fekete test a szemünkben mutatna. Ha ezt a testet 1800 K (kb. 1527 °C) hőmérsékletűre melegítjük, akkor pirosan (melegen) fog izzani. Ha 5000 K (kb. 4727 °C) hőmérsékletre melegítjük, akkor fehéren (semlegesen) fog világítani. Ha pedig 12000 K (kb. 11727 °C) hőmérsékletűre melegítjük, akkor kéken (hidegen) fog izzani.

Nyilvánvaló, hogy a fény színhőmérséklete nem a teljes színspektrumra vonatkozik, hanem annak csak egy részére. Ezt az határozza meg, hogy a fűtött fekete fényforrás milyen színeket képes felvenni hozzáadott szín nélkül. Ezért ebben a spektrumban csak a vörös, a sárga, a fehér és a kék szín található meg, a többi szín vagy teljesen láthatatlan, vagy a fent említett színek egyikeként jelenik meg.

Milyen színhőmérsékletűek a különböző fényforrások?

Az életben különböző fényforrásokkal találkozunk. Ezek lehetnek természetes források (napfény, tűz vagy pl. villámlás) vagy mesterséges források (kül- és beltéri fények, mobiltelefonok és számítógépek kijelzői stb.). Az ilyen forrásokból származó fény mindig rendelkezik bizonyos színárnyalattal, telítettséggel és fényerővel. Ha pedig nem zöld vagy lila, akkor általában színhőmérséklettel is rendelkezik. A következő színhőmérséklet skála segítségével jobban el tudod képzelni, hogy a különböző forrásokból származó fény milyen színű:

Színhőmérséklet Forrás
800 K Izzó parázs, vörös diódák
1 800 K Gyertyafény, késői naplemente
2 600 K Egy normál villanykörte fénye
3 200 K Meleg LED fény, napfelkelte és naplemente
4 000 K Fénycső
5 000–6 000 K Közvetlen napfény tiszta időben
6 500 K Nappali fény felhős égbolt alatt
6 500–9 000 K Hideg LED fények, LCD képernyők
10 000–15 000 K Tiszta égbolt közvetlenül felettünk, felhős égbolt, mesterséges UV-fény

*a táblázatban szereplő értékek és színek csak tájékoztató jellegűek.

A különböző források eltérő meleg fényt bocsátanak ki, ami befolyásolhatja döntéseinket, ezért is érdemes figyelembe venni a színhőmérséklet skálát, hogy tudjuk mikor és hol használjunk egy adott fényforrást. A meleg színhőmérsékletű fény nem csak az általunk érzékelt színben különbözik a hideg színhőmérsékletű fénytől, és ezáltal a lakásban teremtett hangulatban, hanem a ránk gyakorolt hatásában is. A meleg színhőmérséklet otthonos, kellemes, és segít elaludni este. A hideg színhőmérséklet viszont modern, éles és segíti a tevékenységünket. Hogy miért van ez így, azt a cikk következő részében ismertetjük.

Meleg fehér vs. hideg fehér - hogyan befolyásolja a fény színvilága a napi ritmusunkat?

A kékfény-szűrők ma már a telefonok, számítógépek és számítógép-monitorok gyakori részei. Ha bekapcsolod ezt a szűrőt, a képernyő összes színe melegebbé válik - narancssárga árnyalatot vesz fel. Ennek egy fő oka van: az intenzív kék (hideg) fény megakadályozza a melatonin hormon termelődését, amelyet néha "alváshormonnak" is neveznek, mivel ennek a hormonnak a magas szintje elengedhetetlen a könnyű elalváshoz. Mivel ma már késő este is ki vagyunk téve a mobiltelefonok és a számítógépek fényének, ezek a képernyők elalvási problémákat vagy álmatlanságot okozhatnak. Ezért a kék komponens korlátozása és a képernyő fényerejének csökkentése az egyik olyan dolog, amit tehetünk a jobb alvás érdekében.

Színhőmérséklet
számítógép-monitorok és más elektronikus kijelzők a kék fény egyik fő forrása. A lámpákkal ellentétben közvetlenül "beléjük" nézünk, és általában kék vagy fehér LED-es háttérvilágítást használnak.

De a többi fény, amellyel napközben találkozunk, hasonló hatással van ránk. Az ébrenlétünket és alvásunkat befolyásoló cirkadián ritmust a fény szabályozza. Napközben természetes módon ki vagyunk téve a kék fénynek, mivel a nappali fény is tartalmaz kék komponenseket. A probléma azonban este és éjszaka merül fel - evolúciósan a fény fokozatos elhalványulásától a teljes sötétségig terjedő sötétségig vagyunk beállítva. Ha őseink az elmúlt ezer évben este erős fénynek voltak kitéve, akkor az a színhőmérséklet skála meleg spektrumába tartozó fény volt - tűz vagy naplemente.

A könnyebb elalvás érdekében este és éjszaka csak meleg, alacsony intenzitású fényt használjunk. Ha ugyanis még este is a színhőmérséklet skála hideg spektrumába tartozó kék fénynek tesszük ki magunkat, a szervezetünk (leegyszerűsítve) azt hiszi, hogy még nappal van, és ahelyett, hogy alvásra készülne, továbbra is készen áll az aktivitásra. És miért a kijelzők jelentik a fő problémát? Míg egy fénycső fényszíne (körülbelül) 4000 Kelvin, addig a laptopok és telefonok kijelzői ennél sokkal hidegebbek (6500-9000 K), és folyamatosan az arcunkba világítanak. Kerüljük tehát az esti órákban való használatukat. A kék fény azonban nem gonosz, csak tudatában kell lennünk annak, hogy mikor nem helyénvaló kitenni magunkat neki.

Mivel világítsunk a nap különböző szakaszaiban?

Ha elolvastad a fenti sorokat, valószínűleg már elég jó elképzelésed van a színhőmérséklet skála alapján arról, hogy milyen fényforrásokat érdemes használni a nap különböző időszakaiban. Ahhoz, hogy a napodat már reggel elkezdhesd, érdemes hűvösebb fénnyel kezdeni, amely kék komponensének köszönhetően fokozza a kognitív funkciókat. Akár teljes beltéri világítást, akár csak izzókat vagy fénycsöveket vásárolsz, összpontosíts a magas színhőmérsékletű, akár 5000 K-nál magasabb színhőmérsékletű termékekre. De csak olyan helyiségekbe szereld fel őket, ahol napközben dolgozol, és ahol nem maradsz késő estig.

Színhőmérséklet
Míg a színhőmérséklet skála hideg spektrumába tartozó fény segíthet abban, hogy napközben produktív legyél, este elalvási problémákat okozhat. Ajánlatos a fények kiválasztását ennek megfelelően módosítani.

Mint már tudjuk, a színhőmérséklet skála szerinti kék fény megzavarhatja a cirkadián ritmusunkat, ezért jó ötlet, ha lefekvés előtt néhány órával korlátozzuk a kék fényt. A hálószobai lámpáknak ezért meleg fényűnek kell lenniük, ideális esetben 3000 alatti Kelvin értékkel. Ugyanez elmondható a legtöbb más beltéri lámpáról is, akár a nappaliba, akár a konyhába, akár az étkezőbe, akár az előszobába vagy a fürdőszobába kerülnek. De az is igaz, hogy a hálószobai világítással ellentétben ezeket a lámpákat a késő esti órákon kívül is hosszú ideig használjuk, így akkor sem nyúlunk mellé, ha kicsit melegebb a fényük. Az ilyen univerzális színhőmérséklet 4000 Kelvin körül van.

De mit tegyünk olyan helyzetben, amikor egy szobában dolgozunk és alszunk, ahogyan ez egyre gyakrabban előfordul, többek között az egyre népszerűbb home office-nak köszönhetően? A megoldás az okos világítás, különösen a színhőmérséklet változtatására képes okos izzók. Ezekkel a színhőmérséklet egyszerűen beállítható a napszaknak megfelelően, ami azt jelenti, hogy reggel és napközben az izzó világos fehér színben ragyoghat, este pedig a színhőmérséklet automatikusan felmelegszik, így kellemes sárga színű lesz. Egyes okos asztali lámpák fényébresztő óraként is működnek, azaz fokozatosan növekvő fénnyel, a napfelkeltéhez hasonlóan, gyengéden ébresztenek fel.

i Az Alza.hu Hírek oldalon további cikkek várnak rád:

A fény színhőmérsékletére különösen este kell gondolni, amikor nem tanácsos hideg LED-fényt használni. A meleg fehér fény vagy a sárga vagy narancssárga fények jobbak. Azonban gondolnunk kell az elektronikus eszközök kijelzőinek hideg fényére is. A hideg fényforrások sok kék fényt bocsátanak ki, ami befolyásolja a cirkadián ritmust, és problémákat okoz például az esti elalvásban.

4,8 129×
Philips LED 13-100W, E27, 2700K, Matt, 6 db-os szett
LED izzó - E27 foglalat, 13 W teljesítmény, 230 V bemeneti feszültség, 1521 lm fényáram, meleg fényű (2700 K), 80 Ra színvisszaadási index (CRI), 60 mm átmérővel, 15000 óra élettartam, energiaosztály E, a csomagban 6 db db található - Ár több darab vásárlása esetén 1 825,38 Ft/db
10 950 Ft -tól
Szállításra kész > 5 db
Éjfélig megrendeled, reggel az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: ESO110c2
4,6 65×
TP-LINK Tapo L530E, Smart WiFi, színes
LED izzó - okos funkciókkal, 230 V bemeneti feszültség, szabályozható fényerő, 60 mm átmérővel, WiFi 2,4 GHz csatlakozás, Gyártó saját alkalmazása kompatibilitás, angol nyelvű alkalmazással, 15000 óra élettartam, energiaosztály F, a csomagolás 1 darabot tartalmaz
4 790 Ft
Szállításra kész > 10 db
Éjfélig megrendeled, reggel az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: TpLNk2008
4,8 99×
Solight LED izzó E27 10W 3000K
LED izzó - E27 foglalat, 10 W teljesítmény, 1100 lm fényáram, meleg fényű (3000 K), 60 mm átmérővel, energiaosztály F, a csomagolás 1 darabot tartalmaz
990 Ft
Pillanatnyilag nem elérhető
Termékkód: SD080a
4,9 15×
Philips Hue Iris Gold
Asztali lámpa - LED, modern stílus, hálószobába, nappaliba, dolgozószobába, arany kivitel, fényerő szabályzás, éjjeliszekrényre, melegfehér, semleges fehér, hidegfehér fényű, színhőmérséklet 6500 K, 8,1 W teljesítmény, vezérlés mobilalkalmazással, fényszín beállítás, SMART, mérete 22,2 × 16,5 × 15 cm (Ma×Sz×H), minimális magasság 15 cm
57 490 Ft
Szállításra kész 3 db
Éjfélig megrendeled, reggel az AlzaBoxban leled.
Infó
Termékkód: PHL21072
Nyomtatás
P-DC1-WEB20
30 év tapasztalat az e-kereskedelemben
3 millió megrendelés évente
a vásárlók 98% visszatérő
Több infó
Felhívunk és szakértői tanácsot adunk
06-1-701-1111
Kérdés a rendeléssel kapcsolatban
Kérdés a termék(ek)kel kapcsolatban
Kérjük, add meg a telefonszámodat:
Keress minket
Az Ön adatainak védelme fontos számunkra Mi, az Alza.cz a.s., azonosítószám: 27082440, sütiket használunk a weboldal működőképességének biztosításához, és a beleegyezéseddel weboldalunk tartalmának személyre szabásához is. Az "Értem" gombra kattintva elfogadod a sütik használatát és a weboldal viselkedésével kapcsolatos adatok átadását a célzott hirdetések megjelenítésére a közösségi hálózatokon és más weboldalakon található hirdetési felületeken.
További információ Kevesebb információ