A Vivo X100 Pro az év elején mutatkozott be a még viszonylag ismeretlen Vivo gyártó zászlóshajójaként. Ennek ellenére a telefon papíron kiváló paraméterekkel húzta ki magát, a főszerepet a ZEISS fémjelezte 3x-os kamera, a MediaTek chipnek köszönhető nagy teljesítmény és a nagy, jóképű kijelző játssza. Alaposan szemügyre vettük a telefont, minden lényeges dolgot leteszteltünk és az alábbi sorokban leírtuk az véleményünket.
Szerző: Matěj Toul
A Vivo X100 Pro meglepetést okoz a dobozával. Miután az ember megszokta, hogy a konkurens telefonoknál gyakorlatilag mindig ugyanazok a méretek és ugyanaz az anyag, a vizsgált X100 Pro csomagolása valójában elég prémiumnak tűnik. A doboz műbőrre emlékeztető anyaggal van bevonva, és amikor kinyitjuk, azonnal láthatjuk magát a telefont. A csomag alsó részét feltárva azt láthatod, hogy mindennek megvan a maga kisebb doboza - az egyikben a 120 W-os töltőadapter és a kétoldalas USB-C kábel, míg a másikban a fekete szilikontok található.
Ha megnézzük az előző Vivo X90 Pro-t, biztosan sok közös vonást fedezhetünk fel, de számos újdonság is van. Az ikonikus kör alakú fotómodul mostantól a hátlap felső részének nagy részét foglalja el. A műbőrt azonban a hazai forgalmazásban klasszikus fekete vágott üveg váltotta fel. Dizájn szempontjából a telefon szintén lenyűgöző az elegáns alumíniumkerettel és a nagyméretű, ívelt oldalú kijelzővel. Az előlapi kamera kivágása a kijelző felső szélének a közepén kapott helyet.
Külföldön a Vivo X100 Pro kék és egy különleges narancssárga változatban is kapható, műbőr hátlappal. Sajnos ezek a modellek nem jutottak el hozzánk, így az tesztalanyul szolgáló fekete változat az egyetlen, amelyet Magyarországon megvásárolhatunk. Végül, de nem utolsósorban a masszív felépítést IP68-as tanúsítvány egészíti ki.
A kijelző szempontjából a Vivo X100 Pro-t nem lehet sokat kritizálni, de nem is lehet kiemelni. Egy nagy, zászlóshajós szinű 120 Hz-es AMOLED panelről van szó, amely a 6,78 hüvelykes képátlóval kétségtelenül a nagyobbak közé sorolja a telefon. A felbontás 2800 × 1260 pixel, ami valamivel több, mint a Full HD, ugyanakkor elég messze van a 2K-tól, a 4K-ról nem is beszélve. A finomság tehát mindenképpen lehetne egy kicsit jobb.
A fényerő tekintetében a gyártó 3000 nit csúcsfényerősséget ad meg - ez a szám azonban nem túlságosan iránymutató. A gyakorlatban azonban a panel valóban elég fényes, és a tartalom még közvetlen napfényben is jól látható.
A zászlóshajók teljesítményének mai etalonja a Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. A rivális MediaTek azonban egyre inkább előtérbe kerül, így a Vivo X100 Pro-ban a legújabb chipje, a MediaTek Dimensity 9300 kapott helyet. Érdekes módon, miután a MediaTek évekig hiába próbálta utolérni a Qualcommot, a Dimensity 9300 egyes benchmarkokban még vezet is. De milyen a teljesítmény a gyakorlatban?
Ha a piac egyik legerősebb chipkészlete és 16 GB RAM egymásra talál, nem meglepő módon a teljesítmény valóban csúcsminőségű lesz. Még az olyan igényes mobilcímek, mint a Call of Duty Mobile és a PUBG Mobile is játszhatók a legmagasabb beállításokon, mindenféle akadozás nélkül. Hosszú ideig tartó játszás során azonban a telefon meglehetősen jelentősen felmelegszik, így lehetséges, hogy a legigényesebb gamerek néhány óra folyamatos játszás után teljesítménycsökkenést tapasztalnak majd. Tapasztalataim szerint azonban nem találkoztam ilyennel, így számomra a túlmelegedés pusztán csak egy bosszantó állapot volt.
Ha egy olyan kiemelkedő fotómodullal rendelkező telefon, mint a Vivo X100 Pro, rossz kamerával rendelkezne, akkor valami nagyon nem stimmelne. Örömmel jelenthetem ki azonban, hogy erről szó sincs. A Vivo X100 Pro valóban egy csúcs fotómobil.
A paramétereket tekintve egy 50 Mpx-es érzékelőkből álló trióról van szó, amelyet ZEISS optika támogat. A főkamera optikai stabilizátorral és 1 hüvelykes formátummal rendelkezik, objektívje f/1.8-as rekeszértéket állít. A nagylátószögű objektív f/2.0 rekeszértékkel és 119°-os látószöggel rendelkezik, és végül, de nem utolsósorban a periszkópos teleobjektív f/2.5 rekeszértékkel és optikai stabilizátorral rendelkezik. Továbbá 4,3-szoros optikai zoomra képes. A Vivo arra is ügyel, hogy a kamera alkalmazásban a gyújtótávolságot is felcímkézze - ez a nagylátószögű kamera esetében 15 mm, a főkamera esetében 23 mm, a teleobjektív esetében pedig 100 mm.
Általánosságban elmondhatom, hogy a Vivo X100 Pro az egyik legjobb fotómobil, legalábbis azok közül, amelyek megfordultak a kezemben. A képek rendkívül részletesek, és a telefon nem igényel ehhez 200 Mpx-es szenzorokat és x-pixel binninget (az X100 Pro négyszerest használ, a fizikai 50 Mpx-ről 12,5 Mpx-re), zaj nem látható a fotókon, a színvisszaadás pedig kiváló a főkamerával és a teleobjektívvel.
A színek nem tűnnek kifejezetten rossznak a nagylátószögűvel sem, de más, mint a másik kettővel. Ez egyrészt egy kicsit kevésbé teszi konzisztenssé a kamerákat, másrészt viszont a nagylátószögű képek néha egy kicsit jobban mutatnak színben, ami nagyobb rugalmasságot biztosít a felhasználónak bizonyos helyzetekben.
Az éjszakai felvételek minősége az én tapasztalataim szerint mondhatni kétesélyes. A telefon néhány jelenetet nagyszerűen kezelt, de másokat nagyon rosszul, olyannyira, hogy inkább nem is használnám fel a képeket. A probléma elsősorban a képek részletességével volt, nem pedig az éjszakai üzemmódból származó kiegészítő megvilágítással. Ez utóbbi teljesen megfelelő.
És ha már a kamera módoknál tartunk, a Vivo X100 Pro 5G meglepően sok ilyen móddal rendelkezik. Elég sokáig bolyonghatsz a menükben, és igazán kreatív lehetsz a fotóiddal. Találsz klasszikus módokat, mint a hosszú expozíció, a lassított videó, de olyan kissé speciálisabb módokat is, mint az Astro, amely a csillagképeket mutatja meg a kiterjesztett valóságban, vagy a Portré mód a ZEISS műhelyek beállításainak egész sorával. A beállítások túlnyomó többségét saját magad is testre szabhatod.
i
A fentiek és további fényképek teljes minőségben a Google Drive-on tekinthetők meg.
Amikor először bekapcsoltam a Vivo X100 Pro-t és megláttam a Funtouch 14 bővítményt, azonnal a Xiaomi MIUI-jára vagy annak utódjára, a HyperOS-re gondoltam. Röviden, a felület hasonló stílusban lett kialakítva, mint amit általában láthatunk, különösen a kínai gyártóktól és a nemzetközi forgalmazású telefonoktól. A fent említett Xiaomi bővítményhez képest azonban a Funtouch 14 egy kicsit kevésbé érződik erőteljesnek.
A kerek ikonok modernek, a menük és a testreszabott alkalmazások pedig tudják, mikor kell szabaddá tenni a helyet. Jelentősen kevesebb bloatware - azaz nem kívánt, harmadik féltől származó alkalmazás - van a rendszerben. De azért még mindig van néhány - Netflix, LinkedIn, TikTok és Booking.com. De ezek legalább viszonylag megbízható alkalmazások, nem pedig véletlenszerű mobiljátékok, amelyeket gyakran még a Play Store-ban sem találsz meg.
A vezető zászlóshajó okostelefonokhoz képest azonban a Vivo X100 Pro 5G lemarad a támogatás terén. A gyártó ugyanis csak 3 évre ígéri a főbb Android frissítéseket, míg egyes vezető márkák akár 7 évet is kínálnak.
A telefon elég hosszú ideig bírja. Az 5400 mAh-s akkumulátorral és a viszonylag hatékony chipkészlettel, normál használat mellett akár 2 napig is. Abban az esetben, ha csökkentjük a panel frissítési sebességét, az üzemidő még egy kicsit meghosszabbodik. Az X100 Pro 5G-t ezután a csomagban található 120 W-os gyorstöltővel töltheted fel, de a specifikációk szerint maga a telefon "csak" 100 W-os töltést támogat. Akárhogy is, a telefont nagyjából fél óra alatt hozhatod teljes töltöttségi szintre, ami a 100 W-os gyorstöltéssel "soknak" számít, de így is pár perc az egész, szóval nincs okunk panaszra. Ha a vezeték nélküli töltést részesíted előnyben, a telefon arra is képes, konkrétan 50 W-os teljesítménnyel.
A Vivo X100 Pro általunk tesztelt változata egyben az egyetlen, amely a hivatalos hazai forgalmazásban megvásárolható. Ez egy fekete modell 16 GB RAM-mal és 512 GB belső tárhellyel. A cikk írásakor (2024. március 31.) a készülék 436 590 Ft-ba kerül.
Vivo X100 Pro
MobiltelefonokHa egy kiváló kamerával és csúcsteljesítménnyel rendelkező zászlóshajót keresel, és nincs ellenedre egy olyan modell, amely nem a vezető gyártók egyikétől származik, illetve a rövidebb támogatás sem okos számodra problémát, akkor a Vivo X100 Pro kiváló választás. Bónuszként egyedi dizájnt és masszív akkumulátort is kapsz.
Előnyök
Hátrányok
Bár a Vivo X100 Pro nem tartozik a vezető márkák zászlóshajó telefonjai közé, biztosan nem veszik el közöttük. Ez a fényképészeti gyöngyszem azoknak a vásárlóknak fog tetszeni, akik általában zászlóshajókat vásárolnak, emellett kiváló teljesítményt és kamerát keresnek viszonylag versenyképes áron.
- Szerző: Matěj Toul
Pár héttel ezelőtt a Vivo megjelent a konkurencia jelenlegi zászlóshajóira adott válaszával, és leleplezte a Vivo X100 és X100 Pro sorozatot. A kettő közül a második és erősebb, a Vivo X100 Pro különösen érdekel minket, hiszen nálunk már elérhető. A legfontosabb, hogy nagy teljesítményt várhatunk tőle az új MediaTek Dimensity 9300 chipnek köszönhetően, amely sikeresen veszi fel a versenyt a legjobb Snapdragonokkal is. Emellett a készülék kiváló kamerákkal van felszerelve és nem utolsó sorban innovatív dizájnt is kapott. Olvasd el milyen tulajdonságokkal és funkciókkal rendelkezik az X100 Pro, és milyen árcédulával került a magyar piacra.
A hagyományoknak megfelelően a zászlóshajó Vivo X100 sorozat az előző szériához képest újratervezett dizájnnal érkezik. A megszokott kör alakú fotómodul mostantól vízszintesen középre költözik a hátlapon, és a mérete is jelentősen nagyobb lett. A gyártó az űrből merítette ihletét, konkrétan a Hold szolgált alapul az X100 alapmodellnél, míg a X100 Pro változatnál a Nap volt az inspiráció forrása.
A gyakorlatiasabb felhasználókat azonban inkább az fogja érdekelni, hogy a fényképező modul saját, rozsdamentes acélból készült kerettel rendelkezik, és maguk a kamera lencséi ívelt, edzett üveggel vannak borítva.
Maga a Vivo X100 teste fém kerettel és üveg hátlappal büszkélkedhet. Kivételt képez a narancssárga kivitel, amelynek a hátlapja különleges textúrájú műbőrbe öltözött - a gyártó ezen keresztül próbálja megidézni a naplementét. A telefon és a lencsék tehát nagyon ellenállóak lesznek az ütődésekkel szemben, és a jó hír, hogy víz- és porállóak is. Az X100 Pro és az X100 IP68-as minősítéssel rendelkezik.
Kijelző szempontjából a Vivo X100 és az X100 Pro nem mutat túl sok újdonságot. A formátum ugyanaz, mint az előző Vivo X90 Pro esetében, egy 6,78 hüvelykes LTPO AMOLED panel, 120 Hz-es képfrissítési frekvenciával.
A gyártó továbbra is kitart az enyhén ívelt 2,5D kijelző mellett, és a középre igazított notch is visszatér. Amiben viszont egészen drasztikusan fejlődtek a telefonok, az a fényerő. Ez eléri a 3 000 nitet, ami megegyezik a Xiaomi 14 telefonéval.
A Vivo X100 Pro telefon összesen három 50 megapixeles kamerával van felszerelve. A fő kameránál valóban van miért izgulni - a Vivo, hasonlóan más népszerű fotómobil gyártókhoz, a Sony IMX989 1"-es érzékelőjét választotta. A főkamera objektívje f/1,8-as rekeszértékű és optikai stabilizációt is kínál. A három kamera közül a második egy periszkópos ZEISS APO teleobjektív, ami 4×-es optikai zoomot és 10x-es hibrid zoomot biztosít a telefon számára, mindkettő stabilizált. A kameramodulban továbbá egy széles látószögű objektív is megtalálható, f/2,0-as rekeszértékkel.
A Vivo X100 és a Vivo X100 Pro között a legnagyobb eltérés a kamerarendszerben található. Az olcsóbb modell főkamerája nem rendelkezik 1"-os érzékelővel, de valamivel jobb f/1.6 rekeszértékkel rendelkezik. A teleobjektív itt teljesen más - csak 3x-os optikai zoomra képes, és egy 64 Mpx-es érzékelőt rejt az üveg mögött. A nagylátószögű kamerák pontosan ugyanolyanak.
i
Az 1 hüvelykes szenzor a tavalyi csúcsmodellben, a Xiaomi 13 Pro-ban is megtalálható. Erről többet olvashatsz a következő cikkünkben: Xiaomi 13 Pro (TESZT): egy nagyszerű zászlóshajó, amely nem szégyelli az árát.
Kétségtelenül említést érdemel még az új képfeldolgozó motor, a Vivo V3 is. A gyártó a MediaTekkel működött együtt a fejlesztésen, és a telefonokban a fényképek feldolgozására, de a tartalmak megjelenítésére is használják, például játék közben. Mit jelent ez a kamera számára? Lehetővé teszi, hogy a Vivo X100 Pro 8K felbontásban vagy 4K Cinematic módban is tudjon fotózni, míg az alapmodell csak a normál 4K és a Full HD Cinematic módot tudja kezelni.
Nem is olyan régen a Xiaomi úgy mutatta be új okostelefonját, a Xiaomi 14-et, mint a legerősebbet a piacon. A technológia világa azonban szó szerint hetente változik, és mára már más a helyzet. A konkurens MediaTek ugyanis bemutatta az új Dimensity 9300 chipsetet, amely különösen a kiváló grafikus teljesítményének köszönhetően jelentős mértékben megelőzi a Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3-at. Ezek azonban egyelőre csak magának a chipkészletnek a benchmarkjai, a telefonok tényleges teljesítményére még várnunk kell egy darabig.
A Mediatek Dimensity 9300-at tehát a Vivo X100 és Vivo X100 Pro telefonokban láthatjuk majd először akcióban, ahol 12 vagy 16 GB RAM-mal párosul. A tárhely tekintetében három lehetőség közül lehet választani: 256, 512 és 1024 GB.
i
Samsung Galaxy S24 és S24+ (TESZT): megérkezett a mesterséges intelligencia. Melyik modellt válaszd?
Bár első pillantásra nem tűnik nagynak a maga 8,9 mm-es vastagságával, a Vivo X100 Pro az átlagosnál erősebb akkumulátorral rendelkezik. 5400 mAh-es kapacitásával néhány órával tovább bírja, mint a konkurencia, de minden attól függ, hogy az új MediaTek chip hogyan kezeli a hatékonyságot. Ha lemerül az akkumulátor, akkor 100 W-os gyorstöltéssel vagy 50 W-os vezeték nélküli töltéssel töltheted fel. Az alapmodell kisebb, 5000 mAh-s akkumulátorral rendelkezik, és 120 W-os gyorstöltésre is képes - de a vezeték nélküli töltés hiányzik.
A két új telefon legfontosabb specifikációit az alábbi áttekinthető táblázatban találod.
Paraméterek/Modell | Vivo X100 Pro | Vivo X100 |
---|---|---|
Kijelző | 6,78" (20 : 9) | 6,78" (20 : 9) |
2 800 × 1 260 px, 453 ppi | 2 800 × 1 260 px, 453 ppi | |
LTPO AMOLED, 120Hz | LTPO AMOLED, 120Hz | |
Hátlapi kamera | fő: 50 Mpx, f/1,8, OIS, akár 8K videó | fő: 50 Mpx, f/1,6, OIS, akár 4K videó |
periszkópos teleobjektív: 50 Mpx, f/2,5, 4× optikai zoom, OIS | periszkópos teleobjektív: 64 Mpx, f/2,6, 3× optikai zoom, OIS | |
széleslátó: 50 Mpx, f/2,0, 119° | széleslátó: 50 Mpx, f/2,0, 119° | |
Előlapi kamera | 32 Mpx, f/2,0 | 32 Mpx, f/2,0 |
Lapkakészlet | MediaTek Dimensity 9300 | MediaTek Dimensity 9300 |
GPU | Immortalis-G720 | Immortalis-G720 |
RAM | 12/16 GB | 12/16 GB |
Belső tárhely | 256/512/1024 GB | 256/512/1024 GB |
Operációs rendszer | Android 14 | Android 14 |
5G támogatás | ✓ | ✓ |
Akkumulátor | 5 400 mAh | 5 000 mAh |
gyorstöltés / vezeték nélküli töltés: 100 W / 50 W | gyorstöltés / vezeték nélküli töltés: 120 W / - | |
USB-C | ✓ | ✓ |
3,5 mm-es jack | ✕ | ✕ |
Ellenállóság | IP68 | IP68 |
Méret | 164,1 × 75,3 × 8,9 mm | 164,1 × 75,2 × 8,5 mm |
Tömeg | 221 g | 202 g |
Amint azt fentebb már bejelentettük, a két modell közül csak a nagyobbik, a Vivo X100 Pro érkezik meg az európai piacokra. Nálunk már kapható, az ára 446 990 Ft-ról indul.
A Vivo már néhány éve egymás után gyártja a legerősebb telefonokat, és úgy tűnik, hogy a Vivo X100 sorozat sem lesz kivétel. Legújabb zászlóshajóik a nagyszerű specifikációknak köszönhetően biztosan a siker felé tartanak. A 2024-es év elején azonban jelentős lesz a verseny, így az egyértelmű eredményhirdetésre még egy kicsit várnunk kell.
Vivo X100 Pro 5G Mobiltelefonok