Mik azok az ásványi anyagok és nyomelemek?
Az ásványi anyagok és nyomelemek olyan kémiai elemek, amelyek a természetben, főként a talajban vagy a vízben fordulnak elő. Részt vesznek az anyagcsere-átalakulások és -reakciók megfelelő működésében. Az emberi szervezet nem képes saját maga előállítani az ásványi anyagokat, ezért fontos, hogy elegendő ásványi anyaghoz jussunk, hogy megelőzzük vagy enyhítsük a hiányuk okozta problémákat. Olyan funkciókat látnak el a szervezetünkben, mint a csontok építése, az idegi impulzusok továbbítása és a folyadékegyensúly fenntartása.
- Részt vesz a csontok és a fogak felépítésében.
- Pozitív hatással vannak az izom- és idegműködésre.
- Szerepet játszanak az immunrendszerben és a fertőzések elleni védelemben.
- Segíthetnek a hormonális szabályozásban.
i
Mi a különbség az ásványi anyagok és a nyomelemek között?
A nyomelemekre a szervezetnek nincs szüksége olyan nagy mennyiségben, mint az ásványi anyagokra, annak ellenére, hogy pozitív hatással vannak az immunrendszer megfelelő működésére és a hormonális szabályozásra. Az ásványi anyagok közé tartozik a kalcium, a foszfor, a magnézium, a nátrium vagy a kálium, a nyomelemek pedig vasból, cinkből, rézből, jódból és szelénből állnak.
Az ásványi anyagokat számos forrásból lehet beszerezni
Az ásványi anyagokat állati és növényi eredetű élelmiszerek bevitelével juttatjuk a szervezetünkbe. Fontos, hogy elegendő gyümölcsöt, zöldséget, hüvelyeseket, húst, tejterméket és gabonaféléket fogyasszunk. A táplálékkiegészítők, amelyeket a csökkentett táplálkozású, diétázó vagy nagyobb fizikai és mentális stressznek kitett emberek keresnek, szintén segíthetnek a bevitelükben.
Hogyan jelentkezik, ha az ásványi anyagok nem elegendő mennyiségben vannak a szervezetben?
Az ásványi anyagok befolyásolják az energia-anyagcsere, az idegrendszer, a szaporodás, az immunitás, a mozgásszervek és a kognitív funkciók, például a koncentráció és a memória megfelelő működését. Hiányuk számos akut és krónikus betegségben, valamint mentális és fizikai egészségügyi problémában nyilvánul meg.
Például fáradtság, legyengült immunitás, a haj, a köröm, a fogak és a bőr rossz minősége - ez csak néhány a problémák közül, amelyeket akkor tapasztalhatsz, ha az ásványi anyagok nincsenek megfelelő mennyiségben jelen a szervezetedben.
Milyen formában állnak rendelkezésre az ásványi anyagok és nyomelemek?
Annak érdekében, hogy az ásványi anyagok és nyomelemek mindenki számára elérhetőek legyenek, akinek szüksége van rájuk, különböző formákban állnak rendelkezésre.
- A kapszula/tabletta formájú ásványi anyagok kényelmesek a könnyű lenyelés és a pontos adagolás miatt, de néhány embernek gondot okoz a tabletták lenyelése.
- A por formájában lévő ásványi anyagok jól felszívódnak, ráadásul jól beállítható az adag. A por lehet ízesített, de ízesítetlen is.
-
A folyékony formában lévő ásványi anyagok közvetlenül vagy vízzel hígítva használható oldatot jelentenek. Pontosan adagolható, gyorsan felszívódik és sajátos íze lehet.
- Az ásványi anyagokat cseppek formájában gyakran közvetlenül a nyelv alá veszik be, ahol gyorsan felszívódnak, de italokhoz/élelmiszerekhez is adhatók.
- Az ásványi anyagok pezsgőtabletta formájában csak vízben oldódnak fel, amely megkönnyíti a felszívódást. A könnyű használat érdekében gyakran gyümölcsös ízűek.
- Az ampullában lévő ásványi anyagok olyan egyszeri adagok, amelyek lezárt ampullában kaphatók. Előnyük a pontos és egyszerű adagolás.
- Az ásványi anyagokat spray formájában közvetlenül a szájba juttatjuk, ahol gyorsan felszívódnak, sajátos ízűek lehetnek, de lehetnek édesek is.
- A zselé formájában lévő ásványi anyagok különösen alkalmasak a gyermekek számára, mivel gyakran édes ízűek. Néha édesség formájában is megtalálhatók.
Ásványi anyagok tablettákban
Ásványi anyagok folyékony formában
Ásványi anyagok cseppek formájában
Ásványi anyagok zselé formájában
Ásványi anyagok és nyomelemek étrend-kiegészítők formájában
Ezután az alapvető ásványi anyagokat nézzük meg, amelyeket étrend-kiegészítők formájában vásárolhatsz meg. Számos olyan terméket találsz, amelyek segítenek fittnek maradni és megfelelő ásványi anyagszintet fenntartani megelőzésként vagy hiány esetén. Tekintsd meg az ásványi anyagok típusait és funkcióikat, előnyeiket, forrásaikat és még sok minden mást.
Magnézium: az ásványi anyagok királya
A magnézium egyértelműen az egyik legfontosabb ásványi anyag. Elsősorban a sportolók és az izomgörcsökben szenvedők használják. Jótékony hatással van az idegrendszerre és az izmokra, segít a fáradtság és a kimerültség ellen, valamint elősegíti a fogak és a csontok egészségét. Ha fáradtságtól, izomgörcsöktől vagy álmatlanságtól szenvedsz, a magnéziumhiány lehet a hibás. A magnéziumot tartalmazó élelmiszerek közé tartozik a spenót, a kesudió, a chia mag vagy a mandula és a burgonya.
i
Ásványi anyagok, amelyek védik a sejteket az oxidatív stressztől
A réz és a króm antioxidáns hatású ásványi anyagok, amelyek hozzájárulnak az oxidatív stressz és az egészséges sejteket támadó szabad gyökök elleni védelemhez. A réz az immunrendszerre, valamint a bőr és a haj színére is hatással van, a króm pedig segít fenntartani az optimális vércukorszintet.
A cink támogatja a szervezet általános egészségét
A cink hozzájárul a szervezet általános egészségéhez, különösen az immunitás, a reproduktív funkciók és a termékenység megfelelő működéséhez, és védi a sejteket az oxidatív stresszel szemben. Elősegíti a haj, a körmök, a fogak, a csontok és a szem egészségét. Hiánya csökkent immunitást, hajhullást vagy a nemi szervek gyenge működését eredményezheti. Az ásványi anyag cink formájában megtalálható a húsban, a tenger gyümölcseiben, a diófélékben, a magvakban és a teljes kiőrlésű gabonákban.
A vas a vörösvértestek alapját képezi
A vas képezi a vörösvértestek alapját, amelyek oxigént szállítanak a test minden szövetébe. Emellett része a mioglobin nevű fehérjének is, amely szerepet játszik egyes izomsejtek oxigénellátásában. A vas többek között az idegrendszeri fejlődéshez, a hormontermeléshez és a fiziológiai növekedéshez elengedhetetlenül fontos. A vashiányt vérszegénységnek nevezik. Ez az ásványi anyag főként a vörös húsokban, a májban, a hüvelyesekben és a leveles zöldségekben található meg.
Minden ásványi anyagnak meghatározott adagjai vannak, amelyeket nem szabad túllépni, mivel mellékhatások léphetnek fel. Kérjük, ezeket az információkat olvasd el a gyártó csomagolásán, vagy konzultálj kezelőorvosoddal vagy gyógyszerészeddel.
Kalcium ásványi anyag az egészséges fogakért és csontokért
A kalcium a fogak és a csontok szerkezetének nagy részét alkotja, ahol a legtöbbet található. Erős és rugalmasan tartja a csontszövetet, ezért nagy hatással van mozgásszervi rendszerünkre. Ezért használják a sportolók és az idősek, akiknek csontjai elvékonyodtak. Ezenkívül elengedhetetlen a megfelelő véralvadáshoz, az izomösszehúzódáshoz és az idegi impulzusok továbbításához. Hiánya csontritkulásban vagy vádligörcsökben nyilvánul meg, és főként tejtermékekben, leveles zöldségekben és halakban található.
Szelén - erős antioxidáns az ásványi anyagok között
A szelén erős antioxidáns és szervezetünk számára nélkülözhetetlen ásványi anyag. Részt vesz a reprodukcióban (elősegíti a spermiumtermelést), a DNS-szintézisben és a pajzsmirigy optimális működésében. Emellett fenntartja a körmök és a fogak egészségét, és hozzájárul a megfelelő immunrendszer működéséhez. Ezen ásványi anyag forrásai közé tartozik a tej, a tojás, a pulyka, a marhahús és a tonhal.
i
A szervezet átfogó támogatását a multimineralitások biztosítják
A ásványi anyag komplexek olyan étrend-kiegészítők, amelyekben különböző ásványi anyagok és nyomelemek kombinációja található. Úgy tervezték őket, hogy kiegészítsék egymást és támogassák az általános egészséget. Hasznosak lehetnek, ha nem túl kiegyensúlyozott a táplálkozás, szoptatás, terhesség vagy intenzív sportolás esetén. De mindig kérdezd meg orvosodat vagy gyógyszerészedet, hogy az ebben a kombinációban lévő ásványi anyagok alkalmasak-e számodra.
A jód hozzájárul a megfelelő fehérjeszintézishez
A jód a pajzsmirigy fontos összetevője, amely befolyásolja az anyagcsere sebességét. A magzatok és csecsemők csont- és idegrendszerének megfelelő fejlődéséhez is szükségesek. Fenntartják az egészséges bőrt és a kognitív funkciókat. Általában a tőkehal, a joghurt, a tej, az osztriga vagy a nori hínár és a teljes kiőrlésű kenyér tartalmazza.
A kálium a szervezetben lévő folyadékokra pozitív hatást gyakorló ásványi anyag
A káliumnak számos fontos funkciója van a szervezetben. Például pozitív hatással van a vérnyomásra, a test folyadékegyensúlyára, valamint az izmok és az idegek megfelelő működésére. Ha ez az ásványi anyag alulreprezentált, fáradtságot, izomgörcsöket vagy magas vérnyomást tapasztalhatsz. Megtalálható a banánban, az avokádóban és az aszalt szilvában.
Az elektrolitok fontosak a szervezet megfelelő vízháztartásának fenntartásához, az idegi impulzusok továbbításához vagy az izmok megfelelő működéséhez. Ezeket az ásványi anyagokat folyadékvesztés, sportteljesítmény vagy izomgörcsök esetén kell pótolni.
Mely embercsoportok számára a legmegfelelőbbek az ásványi anyagok?
A megfelelő ásványianyag-bevitel nagyon fontos a terhesség, a növekedés és a serdülőkor, és különösen az időskor során. A táplálékkiegészítők nélkülözhetetlenek a hiányosságok, de a krónikus betegségek esetén is, amelyek miatt a fontos ásványi anyagok nagyobb mennyiségben szivárognak ki a szervezetből.
- A gyermekek számára az ásványi anyagok nagyon fontosak, mivel a gyermekek nagyon gyorsan nőnek és fejlődnek, ezért nagyobb szükségük van rájuk. A legfontosabb ásványi anyagok a kalcium, a vas, a jód és a cink. A kiegyensúlyozott és változatos étrendnek kell az alapot képeznie.
- Az ásványi anyagok a terhesség/szoptatás alatt fontosak a magzat fejlődéséhez és az anyatej termeléshez. Hasznosak az olyan ásványi anyagok, mint a kalcium, a vas, a jód, valamint (nem közvetlenül ásványi anyag, hanem vitamin) a folsav, amely nagyon pozitív hatással van a magzat fejlődésére.
- Az időseknek szánt ásványi anyagok azért hasznosak, mert bizonyos ásványi anyagok iránti igény az életkor előrehaladtával változik. A kalcium különösen fontos, lehetőleg D-vitaminnal kombinálva, amely segíti a szervezet kalcium, magnézium vagy cink felszívódását.
i
A vitaminok és ásványi anyagok erős duót alkotnak
A vitaminok és ásványi anyagok gyakran együtt jelennek meg az étrend-kiegészítőkben. Például a kalcium nem tud felszívódni a szervezetben D-vitamin nélkül, a cinket általában C-vitaminnal kombinálják stb. Tekintsd meg legkelendőbb ásványi anyagokat és válassz a minőségi termékek közül.
A legjobb ásványi anyagok nem tartalmaznak semmilyen extra anyagot
Ha valóban a legjobb ásványi anyagokat szeretnéd a szervezeted számára, győződj meg róla, hogy nem tartalmaznak felesleges anyagokat, például étereket vagy hozzáadott cukrot. Ha allergiás vagy intoleranciában szenvedsz, választhatsz laktózmentes vagy gluténmentes termékeket. Vannak vegánok és vegetáriánusok számára is elérhető ásványi anyagok.
Mi a helyzet a vízben lévő ásványi anyagokkal? Fontosak?
A vízben található ásványi anyagok nélkülözhetetlenek a szervezetünk számára, mivel pozitív hatással vannak a szervezetünk számos funkciójára, például a hidratálásra, a vérnyomás szabályozására és a növekedés és fejlődés szempontjából fontos táplálkozásra. A vízben található leggyakoribb ásványi anyagok a kalcium, a magnézium, a nátrium, a kálium vagy a klorid.
Tudtad, hogy az ásványi anyagok fontosak a csirkék számára is? Hiányuk esetén vékony héjú, torz tojásokat, gyenge csontokat vagy csökkent termékenységet láthatunk. Az ásványi anyagokat speciális keverékekkel, mészkővel vagy ásványi blokkokkal pótolhatod.
A leírás elrejtése