A gyeplazítók csoportosítása a meghajtás alapján
Elektromos gyeplazítók, gyepszellőztetők
A benzines modellekhez képest az elektromos gyeplazítók csendesebbek, könnyebbek és karbantartást nem igényelnek. Kevesebb a teljesítményük, ezért csak 1000 m²-ig terjedő kisebb területek karbantartására alkalmasak - jellemzően kisebb házak körül. Hatótávolságukat a hálózati kábel vagy a hosszabbító hossza korlátozza. Előnye még, hogy könnyű, körülbelül 14-15 kg.
Benzines gyeplazítók, gyepszellőztetők
Erõsebbek, mint az elektromos gyeplazítók, így 1000 m² feletti területek karbantartására is alkalmasak. Ugyanakkor nem korlátozza őket a tápkábel hossza, így teljesen szabad mozgást biztosítanak. A benzines gyeplazítók hátránya a hangosabb működés, a nagy tömeg (körülbelül 30 kg), és a nagyobb karbantartásigény.
A gyeplazítók, gyepszellőztetők kiválasztásánál fontos paraméterek
Teljesítmény
- Elektromos gyeplazítók – az 1,3-1,5 kW elegendő egy 500-600 m²-es gyephez. Az 1500 W-t meghaladó teljesítmény akár 1000 m²-t is képes kezelni.
- Benzines gyeplazítók – 2,4 LE (1790 W) vagy annál nagyobb teljesítményűek. A növekvő teljesítmény mellett általában az egész gép ára és tömege is növekszik.
Hengertípusok
- Gyeplazítás – A forgó kések átvágják talajt. A pázsit durva feltörésére alkalmas.
- Szellőztetés – A forgó acélhuzalok belefúródnak a földbe. Alkalmas gyomnövények és mohák kiszaggatására a gyepből.
 |
Gyeplazító henger
|
 |
Gyepszellőztető henger
|
A legtöbb gép mellé adnak lazító és levegőztető hengert is, így az szükség szerint egyszerűen kicserélhető.
A késes henger szélessége
Minél nagyobb a henger szélessége, annál nagyobb a lazítás/levegőztetés területe. A jelenlegi kínálatban 32 és 40 cm közötti hengerszélességű gépek találhatóak. A szélesebb henger általában a nagyobb teljesítményű elektromos gyeplazítókra jellemző.
A gyűjtőkosár űrtartalma
Lazítás vagy levegőztetés során a fűféléket 30 és 55 liter közötti térfogatú gyűjtőkosárba gyűjti a gép. A kisebb kosár könnyebb, de gyakrabban kell üríteni. Kosár nélkül is működik a dolog, ha utána a fűnyíróval összeszeded a "termést".
Vágási mélység
A vágási mélység általában 4-5 fokozatban állítható. Minél finomabb a szabályozás, annál hatékonyabban levegőztethető a gyep, anélkül, hogy károsodna. A drágább modellek lehetővé teszik a henger magasságának vezérlését, az olcsóbb megoldás a kerék magasságának beállításával működik.
A kések száma
Minél több kés/tüske van a hengeren, annál jobb a gyeplazítás/levegőztetés eredménye. Ha több kés van, az szükségtelenné teheti a merőleges vagy átlós gyeplazítást.
A gyeplazítók egyéb hasznos jellemzői
- Cserélhető kések – ha a gyeplazító nem rendelkezik cserélhető késekkel, akkor kopás/sérülés esetén a teljes hengert cserélni kell, ami költséges.
- Önjáró – könnyebb vele dolgozni, csak irányítanod kell, tolni nem.
- Finomhangolt vágásmélység szabályozó – a túl mély vágás károsíthatja a gyepet, ezért a gyeplazítónak csak sekélyen szabad behatolnia gyepbe.
Hogy kell lazítani a gyepet?
A gyeplazító használata előtt a gyepet 3-4 cm magasra kell vágni. Fontos, hogy a levegőztetés száraz gyepen történjen. A vágás mélységét a henger vagy a kerék magasságának beállításával választod ki, hogy ne károsítsd a gyökereket. Egy megfelelően beállított gyeplazítónak sekélyen kell vágni a gyepet, és nem szabad mély barázdákat hagynia.
A gyepen párhuzamos csíkokban, majd szükség esetén arra merőlegesen is told át a gépet. Egy nem karbantartott gyepen meglepően sok elszáradt fűfélét fogsz találni. Ilyen esetben tanácsos leválasztani a gyűjtőkosarat, és ezeket a dolgokat gereblyével vagy fűnyíróval összeszedni. Ezt követően érdemes a kiégetett helyeken újravetni a gyepet.
A leírás elrejtése