A DSL az egyik legelterjedtebb internet kapcsolódási mód. A nagy előnye abból fakad, hogy a régebben kiépített telefonvonalakat használja. Azonban a megfelelő működéshez ADSL vagy VDSL modem csatlakoztatásra is szükség van a vonalhoz.
Tovább
Mi az az ADSL és a VDSL kapcsolat?
A DSL (Digital Subscriber Line) egy olyan internetkapcsolati technológia, amely a széles körben elterjedt vezetékes telefonhálózatra támaszkodik. Ennek köszönhetően az ADSL és VDSL modemek révén nyújtott kapcsolat számos háztartás számára elérhető. A két módszer között azonban alapvető különbségek vannak, amelyek jelentős hatással vannak a kapcsolati sebességre.
ADSL
Az ADSL az Asymmetric DSL rövidítése. Ez azt jelenti, hogy az adatletöltési sebesség mindig jelentősen magasabb lesz, mint az adatfeltöltési sebesség. Az ADSL technológia jelenlegi maximális sebessége letöltésnél 28 Mbit/s, míg feltöltésnél 3,5 Mbit/s.
VDSL
A Very High Speed DSL a DSL kapcsolat modernabb változata. Az ADSL-hez képest nemcsak magasabb sebességet biztosít, hanem képes szimmetrikus kapcsolatként is működni. A technológia jelenleg 100 Mbit/s letöltési és feltöltési sebességre képes, és a jövőben akár 300 Mbit/s letöltési sebesség is elérhetővé válhat.
Bár az ADSL és VDSL technológiák sebességhatárai meglehetősen magasak, a sebességre jelentős hatással van a központtól való távolság, amelyre a telefonvonalnak a jelet továbbítania kell. Az optimális VDSL sebesség 300 méteren belül érhető el, és 1,3 km távolságig a VDSL még mindig jelentős sebességelőnyt nyújt az ADSL-lel szemben. Ezen túl azonban a VDSL előnye megszűnik, és a nagyobb távolságokra kizárólag az ADSL használható.
Mit csinál az ADSL és a VDSL modem?
A telefonos jel természetesen nem kompatibilis a végfelhasználói eszközökkel, mint például a számítógépekkel. Ezért a hálózat bejáratánál egy ADSL vagy VDSL modem található, amely fogadja és továbbítja a telefonos jelet a külső hálózatba, miközben a belső hálózaton szabványos internetkapcsolatot biztosít. A VDSL és ADSL modemek WiFi routerként is működnek, így maguk hozzák létre az otthoni vezeték nélküli hálózatot, de általában az ethernet kábeleken keresztüli számítógép csatlakozást is lehetővé teszik.
Az ADSL és a VDSL modemek csatlakozói
- LAN – A LAN a szabványos ethernet kábelek minden szabványát jelöli, de a LAN mögött a „local area network”, azaz helyi hálózat kifejezés áll. Az ADSL és VDSL modemek LAN csatlakozói tehát a helyi hálózathoz, például számítógépekhez, nyomtatókhoz és esetleg szerverekhez irányulnak.
- WAN – A „wide area network” csatlakozókba minden olyan kábel csatlakozik, amely az ADSL vagy VDSL modemekből kifelé irányul. Minden modem rendelkezik RJ-11 csatlakozóval a telefonvonal csatlakoztatásához, de egyesek RJ-45 csatlakozóval is, amely támogatja a WAN funkciót.
- USB 2.0 – Az ADSL és VDSL modemek USB csatlakozóval is rendelkezhetnek, amelynek fő célja nem az internetes jel számítógépekhez való továbbítása, hanem a további hálózati elemek, például nyomtatószerver vagy 3G modul csatlakoztatása.
Az ADSL és a VDSL modemek fejlett paraméterei
- Dual-Band – A Dual-Band ADSL és VDSL modemek képesek mindkét jelenlegi WiFi frekvenciasávban működni, azaz a lassabb és könnyebben túlterhelhető 2,4 GHz-es, valamint a gyorsabb 5 GHz-es sávban.
- Levehető antenna – Egyes ADSL és VDSL modemek antennái levehetőek. Az SMA csatlakozó szabványos, amelybe erősebb vagy más módon specializált új antennát lehet csatlakoztatni.
- Gigabit LAN – Vagy más néven Gigabit Ethernet, az olyan szabványok összefoglaló neve, amely lehetővé teszi az adatátvitelt a vezetékeken keresztül akár 1000 Mbit/s sebességgel. Az ADSL és VDSL modemekben előforduló elődje a Fast Ethernet is széles körben elterjedt.
- USB a 3G modulhoz – Ez az USB port képes kezelni a csatlakoztatott 3G modult, amely lehetővé teszi az ADSL vagy VDSL modem LAN funkcióinak használatát, és létrehozza az otthoni hálózatot, amely SIM kártyán és mobil adatcsomagon keresztül csatlakozik az internethez.
- USB a nyomtatószerverhez – Egyes ADSL és VDSL modemek lehetővé teszik a nyomtatók megosztását a hálózaton. Ha a nyomtató maga nem rendelkezik hálózati funkcióval, akkor a modemen keresztül, USB csatlakozóval csatlakoztatható, ekkor pedig a modem biztosítja, hogy az a helyi hálózatban elérhető legyen.
- VPN – A VPN egy olyan technológia, amely távoli hozzáférést biztosít a helyi hálózathoz. Az ADSL és VDSL modemek, amelyek rendelkeznek ezzel a funkcióval, lehetővé teszik, hogy bárhonnan csatlakozhass a helyi hálózatodhoz, például a nyomtatódhoz vagy szerveredhez, miközben az interneten a saját otthoni IP címed jelenik meg.
A leírás elrejtése