Mi az a tömegnövelő és kinek való?
A tömegnövelő kifejezés alatt olyan étrend-kiegészítő rejtőzik, amely sportolók és alultáplált emberek számára alkalmas. A tömegnövelők általában szénhidrátok és fehérjék kombinációjából állnak, így nem csak intenzív edzés után használják a kalóriák és tápanyagok pótlására. A tömegnövelők ezért bárki számára alkalmasak, akinek gyorsan és hatékonyan kell energiát pótolnia és támogatnia kell az izomnövekedést. Azonban körültekintően kell használni őket, és ideális esetben orvossal vagy táplálkozási szakemberrel való konzultációt követően.
i
Miben vannak szénhidrátok?
A szénhidrátok az étrend alapvető részét képezik, és biztosítják a szervezet számára a megfelelő működéshez szükséges energiát. A szénhidrátokban gazdag élelmiszerek közé tartoznak a tésztafélék, a kenyér, a gabonafélék, a rizs, a burgonya, a zöldségek és a hajdina. Ezeket azonban a hagyományos élelmiszereken kívül más módon is pótolhatjuk. A sportolók számára fontos, hogy étrendjükben a szénhidrátok megfelelő arányban legyenek jelen, ezért különféle ízesített zabkásákat, italokat vagy erősítőket vásárolhatnak.
Miben különböznek a gyors és a lassú szénhidrátok?
Ha diétázol és kiegyensúlyozottan étkezel, valószínűleg találkoztál már a gyors és lassú szénhidrátok, illetve az „egészséges szénhidrátok” és az „egészségtelen szénhidrátok” kifejezésekkel. A szénhidrátokat valóban gyors és lassú szénhidrátokra osztják - ezek elsősorban abban különböznek, hogy milyen gyorsan emésztődnek meg és szívódnak fel a szervezetben, amely befolyásolja, hogy milyen gyorsan emelik meg a vércukorszintet (glikémiát). Ezt a sebességet gyakran a glikémiás index (GI) segítségével fejezik ki, amely a szénhidrátokat egy 0-tól 100-ig terjedő skálán értékeli.
Gyors szénhidrátok: előnyök
- Ezek a vércukorszint gyors emelkedését okozzák.
- Gyors energiapótlásra alkalmasak, például intenzív edzés után.
- Megtalálható például az édességekben, a fehér kenyérben, a burgonyában, a fehér rizsben.
Gyors szénhidrátok: hátrányok
- Ezek a vércukorszint gyors emelkedéséhez, majd csökkenéséhez vezethetnek.
- A cukorszint ingadozása miatt fáradtnak és éhesnek érezheted magad.
- A gyors szénhidrátok gyakori fogyasztása hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz.
Lassú szénhidrátok: előnyök
- Fokozatos vércukorszint-emelkedést okoznak.
- Stabilabb energiát, hosszabb ideig tartó telítettségérzetet biztosítanak és támogatják az emésztést.
- Megtalálható például a teljes kiőrlésű kenyérben, hüvelyesekben, zabpehelyben.
Lassú szénhidrátok: hátrányok
- A lassabb emésztés miatt fokozatosan szolgáltatnak energiát. Ez hátrányos lehet olyan helyzetekben, amikor az energiát gyorsan kell pótolni.
Több szénhidrátra van szükséged? A tömegnövelő segíthet
A sporttáplálkozásban a szénhidrátokat főként az úgynevezett gainerek tartalmazzák. Ezek azok számára alkalmasak, akik a normál étrendből nem tudják fedezni a bevitelüket. A tömegnövelő szénhidrátokat tartalmaz fehérjékkel és más anyagokkal kombinálva. Ezek általában különböző ízesítésű, por alakú keverékek, amelyeket fogyasztás előtt shaker segítségével vízzel összekeverünk, és így italként fogyasztjuk.
Mikor a legjobb a tömegnövelő fogyasztása?
A tömegnövelő a nap bármely szakában bevehető. Megadja az edzés előtt szükséges energiát, és feltölti az energiát az edzés után. Azonban ajánlott, hogy legfeljebb 30 perccel az edzés előtt vedd be. A tömegnövelő mindennapi használatra alkalmas, de bármilyen kétség vagy bizonytalanság esetén fordulj orvosodhoz vagy táplálkozási szakemberhez.
A súlygyarapodáshoz a legjobb tömegnövelőnek megfelelő arányban kell tartalmaznia fehérjét és szénhidrátot. Izomtömeg-gyarapításkor a szénhidrátbevitelnek 3,5-4,5 g között kell lennie 1 kg testsúlyra vetítve. A fehérjebevitelnek ekkor körülbelül 2 g-nak kell lennie 1 kg testsúlyra vetítve.
Mi a különbség a legfeljebb 20 % fehérjét tartalmazó és a 20 % feletti fehérjetartalmú tömegnövelő készítmények között?
A fehérjetartalom a terméktől függően változhat. Az egyes tömegnövelő termékek legfeljebb 20 % fehérjét tartalmaznak, vagy éppen 20 % feletti fehérjetartalmúak.
Legfeljebb 20 % fehérjetartalmú tömegnövelő italok
Az akár 20 % fehérjetartalmú tömegnövelő készítményeket az edzés utáni gyors energiapótlásra tervezték. Ezeket a tömegnövelőket a nagy erőt és állóképességet igénylő sportokban használják. Gyorsan felszívódnak és kifejtik hatásukat. A lassabb anyagcserével rendelkező embereknél a tömegnövelők egy része zsírrá alakulhat és elraktározódhat a szervezetben.
20 % feletti fehérjetartalmú tömegnövelő italok
A 20 % feletti fehérjetartalmú tömegnövelő italokat edzés előtt érdemes használni. A magasabb fehérjetartalom lassítja a készítmények felszívódását, és megakadályozza az izomtömeg lebomlását. Ezek a tömegnövelő szerek népszerűek az izomtömeg növelése során. A fehérjetartalom mellett a zsír-, cukor-, rost- és természetesen a szénhidráttartalomra is érdemes odafigyelni.
All in one tömegnövelő táplálékkiegészítők
Az összetett szénhidrát-kiegészítők aminosavakkal, ásványi anyagokkal és zsírégetőkkel is kombinálhatók. Ezek olyan sportkiegészítők, amelyeket úgy terveztek, hogy a sportteljesítményhez szükséges építőelemek többségét lefedjék. Gyorsabban elkészíthetők és fogyaszthatók, mintha csak az egyes összetevőket szednénk.
Csokoládés tömegnövelő
Áfonyás tömegnövelő
Laktózmentes tömegnövelő
Szénhidrátok hozzáadott kreatinnal
A szénhidrátok hozzáadott kreatinnal olyan speciális tömegnövelők, amelyek ötvözik a szénhidrátok gyors energiáját a kreatin hatásaival. Ez segíthet az állóképesség növelésében, és potenciálisan még a szervezet energiaraktárainak gyorsabb helyreállítását is elősegítheti. Ezt különösen a sportolók értékelik intenzív edzés után.
Az összetett szénhidrátok nem hiányozhatnak egyetlen étrendből sem
A komplex szénhidrátok olyan poliszacharidok, amelyek több cukoregységet tartalmaznak. Ezeket a szervezet lassabban dolgozza fel, mint az egyszerű cukrokat, így fogyasztásuk nem ajánlott közvetlenül edzés előtt vagy után. Az összetett szénhidrátokat leginkább főétkezés során kell fogyasztani. Ez azonban egyénenként változó, függ a fizikai aktivitás mértékétől, az egyén testsúlyától vagy étkezési szokásaitól is.
i
A shakerek minden sportoló számára elengedhetetlenek
Tömegnövelőt vagy fehérjeitalt vettél, de nincs miben kikeverni? A shakerek nagyszerű eszközök a fent említett tömegnövelő és fehérjeitalok elkészítéséhez is. Ezenkívül számos típus, motívum és szín közül választhatsz.
Tömegnövelő italok számos ízben kaphatók
Tömegnövelő italok sokféle ízben kaphatók. Népszerű ízek a csokoládé, vanília, eper, banán, de ízesítetlen italokat is választhatsz. A tömegnövelőket akár zabkásához, palacsintához vagy más jellegű ételhez is adhatjuk, így kiegészíthetjük az adott étel fehérjetartalmát.
Amikor tömegnövelőt választasz, ellenőrizd az energiaértékét is. Ezt általában 100 g-ra adják meg. Ezek az italok legtöbbször 300-400 kcal/100 g energiatartalmúak.
A tömegnövelő italok az allergiások számára is alkalmasak
Számos olyan tömegnövelő ital közül választhatsz, amelyek nem tartalmaznak bizonyos élelmiszereket. Vásárolhatsz glutén-, laktóz- vagy tojásmentes, illetve édesítőszeres vagy dióféléket nem tartalmazó termékeket is. Ezek az italok az allergiás vagy ételintoleráns emberek számára is megfelelőek. Vásárlás előtt azonban ellenőrizd az összetevőket.
Nem tudod, melyik tömegnövelőt válaszd? Vásárlóink véleménye segíthet a választásnál.
Egészségesek a szénhidrátok? Határozottan igen
A szénhidrátokat is gyakran említik a fogyással kapcsolatban. Vannak olyan diéták, amelyek alacsony szénhidrátbevitelen alapulnak, és népszerűek az úgynevezett szénhidráthullámok is, amelyek a szénhidrátbevitel fokozatos csökkentéséből, majd növeléséből állnak. Az alacsonyabb szénhidrátbevitel, különösen az édességekben, fehér süteményekben és hasonlókban található szénhidrátok, valóban segíthetnek a fogyásban. De ha azon gondolkodsz, hogyan csökkentheted a szénhidrátokat, tartsd szem előtt, hogy a szénhidrátbevitel drasztikus csökkentése hosszú távon nem egészséges a szervezeted számára. A szénhidrátok alapvető tápanyagot jelentenek, és a bevitelednek kiegyensúlyozottnak kell lennie.
Mire valók a szénhidrátok?
A szénhidrátok olyan kémiai anyagok, amelyek a zsírokkal és a fehérjékkel együtt a fő tápanyagok közé tartoznak. Olyan alapvető energiaforrást jelentenek, amely nélkül a szervezet nem képes működni. Ezért mindenkinek gondoskodnia kell arról, hogy elegendő mennyiséget fogyasszon belőlük, akár sportol, akár nem. A szénhidrátok cukoregységeket alkotnak, amelyek több csoportra oszthatók:
- A monoszacharidok egy cukoregységet tartalmaznak. Megtalálhatók a gyümölcscukorban vagy a glükózban.
- Az oligoszacharidok 2-10 monoszacharidból állnak. Ebbe a típusba tartozik a laktóz vagy a szacharóz.
- A poliszacharidok több mint 10 cukoregységből állnak. Ilyenek például a cellulóz vagy a keményítő.
- Az összetett szénhidrátok a monoszacharidok mellett fehérjéket és zsírokat is tartalmaznak.
Az összetett szénhidrátok nem hiányozhatnak egyetlen étrendből sem
Az összetett szénhidrátok olyan poliszacharidok, amelyek több cukoregységet tartalmaznak. Ezeket a szervezet lassabban dolgozza fel, mint az egyszerű cukrokat. Ezért nem ajánlott a fogyasztásuk edzés előtt vagy közvetlenül edzés után. Az összetett szénhidrátokat leginkább főétkezések formájában kell fogyasztani. Ez azonban nagyon egyéni, mivel függ a fizikai aktivitás mértékétől, az egyén testsúlyától vagy étkezési szokásaitól is.
Miben vannak szénhidrátok?
A szénhidrátok az étrend alapvető részét képezik, és biztosítják a szervezet számára a megfelelő működéshez szükséges energiát. A szénhidrátokban gazdag élelmiszerek közé tartoznak a tésztafélék, a kenyér, a gabonafélék, a rizs, a burgonya, a zöldségek és a hajdina. Ezeket azonban a hagyományos élelmiszereken kívül más módon is pótolhatjuk. A sportolók számára fontos, hogy étrendjükben a szénhidrátok megfelelő arányban legyenek jelen, ezért különféle ízesített zabkásákat, italokat vagy erősítőket vásárolhatnak.
Miben különböznek a gyors és a lassú szénhidrátok?
Ha diétázol és kiegyensúlyozottan étkezel, valószínűleg találkoztál már a gyors és lassú szénhidrátok, illetve az „egészséges szénhidrátok” és az „egészségtelen szénhidrátok” kifejezésekkel. A szénhidrátokat valóban gyors és lassú szénhidrátokra osztják - ezek elsősorban abban különböznek, hogy milyen gyorsan emésztődnek meg és szívódnak fel a szervezetben, amely befolyásolja, hogy milyen gyorsan emelik meg a vércukorszintet (glikémiát). Ezt a sebességet gyakran a glikémiás index (GI) segítségével fejezik ki, amely a szénhidrátokat egy 0-tól 100-ig terjedő skálán értékeli.
Gyors szénhidrátok: előnyök
- Ezek a vércukorszint gyors emelkedését okozzák.
- Gyors energiapótlásra alkalmasak, például intenzív edzés után.
- Megtalálható például az édességekben, a fehér kenyérben, a burgonyában, a fehér rizsben.
Gyors szénhidrátok: hátrányok
- Ezek a vércukorszint gyors emelkedéséhez, majd csökkenéséhez vezethetnek.
- A cukorszint ingadozása miatt fáradtnak és éhesnek érezheted magad.
- A gyors szénhidrátok gyakori fogyasztása hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz.
Lassú szénhidrátok: előnyök
- Fokozatos vércukorszint-emelkedést okoznak.
- Stabilabb energiát, hosszabb ideig tartó telítettségérzetet biztosítanak és támogatják az emésztést.
- Megtalálható például a teljes kiőrlésű kenyérben, hüvelyesekben, zabpehelyben.
Lassú szénhidrátok: hátrányok
- A lassabb emésztés miatt fokozatosan szolgáltatnak energiát. Ez hátrányos lehet olyan helyzetekben, amikor az energiát gyorsan kell pótolni.
A leírás elrejtése