Milyen elven működnek a fúvós hangszerek?
A fúvós hangszer, vagy aerofon, a levegő áramlásával állít elő hangokat. Más szóval a játékos a hangszerbe fúj (lélegzik). A fúvós hangszer típusától függően a lehelet a furat peremére csapódik, mint a fuvola esetében, vagy a rezonátorokon keresztül (oboa, fagott). A hangszerbe áramló levegő a szájrész felhelyezésekor is mozgásba kerülhet.
Melyek a fúvós hangszerek különböző típusai
A fúvós hangszer három fő típusra osztható: fafúvós, rézfúvós és többszólamú. A múltban a fúvós hangszerek a felhasznált anyag szerint voltak csoportosítva. Manapság a konstrukció típusát is figyelembe veszik.
Fafúvós hangszerek
A fafúvós hangszerek alkotják az első kategóriát. Nevüket arról az anyagról kapták, amelyből régebben készültek; manapság már más anyagból is készülhetnek, de még mindig ebbe a csoportba tartoznak. A fa a hagyományos anyag, amely a hangszer összetéveszthetetlen hangját adja. De találkozhatunk fémmel vagy műanyaggal is. A fuvolákat a hang előállításának módja szerint tovább csoportosítják furulyákra és egy- vagy kétszólamú fából készült hangszerekre.
Rézfúvós hangszerek
A rézfúvós hangszerek vagy rézfúvók leggyakrabban sárgarézből készülnek. Ez egy olyan fúvós hangszer, amelybe egy fúvókán keresztül fújnak bele. A hangot a légoszlop rezonanciája állítja elő. Leggyakrabban a klasszikus zenében, a népzenében, a countryban, de a jazzben is hallhatók, és újabban a pop- és tánczenében is helyet kaptak.
Többszólamú fúvós hangszerek
A többszólamú fúvós hangszerek két fő csoportra oszthatók, nevezetesen a billentyűzet nélküli többszólamú hangszerekre, amelyek közé tartozik például a szájharmonika, valamint a billentyűs hangszerekre. A billentyűs fúvós hangszerek közé tartozik az orgona, a harmonika, a harmónium és a duda.
A fuvolák a legnépszerűbb fafúvós hangszerek
A fuvolák a legrégebbi fafúvós hangszerek közé tartoznak. Teljesen kezdők számára megfelelő fúvós hangszer, mert a játék rajtuk nem nehéz, és más hangszerekhez képest olcsók. Milyen típusok közül választhatsz?
- A furulyák gyakran a hivatásos zenészek első hangszerei. Ideális választás kezdő hangszernek minden korosztály számára. Az ujjrendjük nem bonyolult. További előnyük az alacsony beszerzési ár. A műanyag furulyák már néhány ezer forintért megvásárolhatók.
- A fuvolák ma már kizárólag fémből készülnek. A legtöbb esetben a játékos kezdetben rekorderen játszik. A fuvolán való játék fejlettebb és más fúvótechnikát igényel. A fuvolák a kamara- és szimfonikus zenekarok részei. Egyedi hangzásuk számos zenei műfajban felismerhető.
- A pánsípok a legrégebbi hangszerek közé tartoznak. Nád-, fa- vagy bambuszsípokból készülnek, amelyeket egyetlen sorba raknak össze. Ma már üveg, fém vagy műanyag pánsíp is kapható. Egyedi hangja mitikus hangulatot idéz.
- Az ír furulyáknak csak hat lyuk van a tetején, és két oktávot tudnak játszani. Ezek Írország jellegzetes hangszerei. Az ír furulyán játszani nem nehéz. Többféle hangnemben készülnek. Kezdőknek a D hangnemben lévő ír fuvola megfelelő, mivel a legtöbb ír dal ebben a hangnemben szól.
A jazz és a szaxofon összetartozik
A szaxofonok egylapos, fából készült hangszerek, ami kissé paradoxon, hiszen a kezdetektől fogva rézlemezből készültek. A szaxofon főként a jazz-zenészek által használt fúvós hangszer. Eredetileg azonban fúvószenekarok és katonai zenekarok számára készült. Kialakítása és játékmódja miatt a fából készült hangszerek kategóriájába tartozik. Milyen típusú szaxofonok közül választhatsz?
- A szopránszaxofonok egy oktávval magasabban szólnak, mint a tenorszaxofonok. A szopránszaxofon a harmadik legkisebb szaxofon. Nincs ívelt csöve, így megjelenésében a klarinétra hasonlít. Vannak olyan típusok, amelyeknek van ívelt csöve.
- Az altszaxofonok a legnépszerűbbek és a legtöbbet használtak közé tartoznak. Az altszaxofont leggyakrabban jazz, funk és blues dalokban hallhatjuk. Az altszaxofonra a klasszikus zenében is vannak szólamok.
- A tenorszaxofonok közepes méretűek. Szólóhangszerként a jazzben, a bluesban és más rokon műfajokban használják. A tenorszaxofon fúvószenekarokban hallható, és a big bandek része is.
- A baritonszaxofonoknál a cső többszörösen meghajlik a szájrésznél, hogy a hangszer ne legyen túl magas. A baritonszaxofon egy oktávval mélyebben szól, mint az altszaxofon. Van egy plusz billentyűje, amely lehetővé teszi a mély hangok megszólaltatását.
- A gyermekeknek szánt szaxofonoknak meg kell felelniük a fiatal zenész életkorának és fizikai alkatának. Egy nehéz hangszer túlságosan megterhelheti a gyermek gerincét.
i
Az te gyermeked fuvolázik? Ha folytatni szeretné a fúvós hangszerek gyakorlását, akkor a fuvola vagy a szaxofon lehet a következő lépés. A szaxofon esetében a Chalumeau előkészítő fúvós hangszer a fiatalabb gyermekek számára.
A klarinét a fúvós zenekarok szerves részét képezi
A klarinétek egylemezes fúvós hangszerek. Más hangszerek, mint például a szaxofon, a klarinétból fejlődtek ki. A szimfonikus és standard zenekarok szerves részét képezik, és klasszikus és jazzdarabok megszólaltatására használják őket. A rezesbandákban és a népzenében is népszerűek. Hogyan oszthatók fel a klarinétok?
- A basszusklarinétok leggyakrabban szimfonikus zenekarokban, klarinétegyüttesekben és jazz big bandekben használatosak. Egy oktávval mélyebben szólnak, mint a B-klarinét.
- A gyermekklarinétok készülhetnek műanyagból vagy fából. A legtöbb esetben Chalumeau átmeneti fúvós hangszerről van szó. Egyszerű billentyűrendszerrel rendelkezik, amely rövid ujjakkal is könnyen játszható.
Fúvós hangszerek - rézfúvós hangszerek felosztása
A rézfúvós hangszerek számos érdekes lehetőséget kínálnak a kezdők és a nagyon haladó zenészek számára.
- A trombiták a legnépszerűbb rézfúvós hangszerek. Ezek képesek a legmagasabb hangszín kialakítására. A trombita alapja egy sárgaréz cső. Számos zenei műfajban használják. A leggyakrabban használt trombita B hangolású.
- A harsonák ("pozan") az egyik legrégebbi fém hangszerek közé tartoznak. Az első modern harsonát a 15. században alkották meg. Leggyakrabban kvintettekben, kvartettekben, zenekarokban használják őket, szólóhangszerként pedig gyönyörűen szólnak.
- A tubát a basszus rézfúvós hangszerek közé sorolják. A tuba először a 19. században jelent meg. A zenész általában ül, amikor tubán játszik, mert a tuba elég nehéz. Ez az egyik legmélyebb hangú hangszer.
- A kürt a 18. században látta meg a napvilágot. A vadászkürtökből fejlődött ki, amelyeket vadászat közbeni fanfárok megszólaltatására használtak. A kürtnek jellegzetes alakja van. A hangcső csavart és több mint 4 méter hosszú.
- A szárnykürtök a trombitával rokon rézfúvós hangszerek. A fő különbség a szélesebb és kónikusabb cső. A szárnykürtöt többnyire B hangolásban hangolják. Három, néha négy szeleppel rendelkezik. A trombitához képest a hangja lágyabb.
i
A pozaun és a harsona nem két különböző hangszer. A harsona elnevezés a latinból, a pozaun a németből származik. Mindkét név szinonim, így szabadon felcserélhetők.
A szájharmonikák nem csak a folk és a countryzenéhez tartoznak. Sokkal szélesebb körű a felhasználásuk
A szájharmonikák a többszólamú fúvós hangszerek családjába tartoznak. Választhatsz klaviatúra nélküli vagy klaviatúrával ellátott hangszert. Milyen típusú szájharmonikák közül választhatsz?
- A szájharmonikák kis kézi hangszerek, amelyeknek nincs klaviatúrájuk. A fúvós harmonikákat tovább osztják kromatikus és diatonikus harmonikákra. A játékos a szájharmonikát egy kézzel vagy mindkét kézzel tartja, vagy egy speciális tartóra rögzítve használhatja, hogy a keze szabad maradjon.
- A melodika klaviatúrával ellátott fúvós hangszer. A melodikákhoz gyakran egy műanyag csövet erősítenek, hogy a játékos mindkét kezével játszhasson rajta. Kétféle változatban (20 és 37 billentyű) kaphatók.
- Az akkordionok, más néven húzóharmonikák többszólamú fúvós hangszerek billentyűzettel. A hangforrások fém, műanyag vagy fanyelvek. A vonóharmonikába a levegő a fújtató mozgatásával jut be.
i
Az orgona a legnagyobb fúvós hangszer. Hangkeltése szerint többszólamú fúvós hangszer, mechanikája szerint pedig billentyűs hangszer. Egy orgona több tízezer sípból állhat.
Nem hagyományos fúvós hangszerek
Szeretnél zenével foglalkozni, de a klasszikus hangszerek nem vonzanak? Akkor próbáld ki a nem hagyományos fúvós hangszerek játékát. Ezek nem divatos újdonságok. Inkább visszatérés az ősi fúvós hangszerekhez, amelyek az utóbbi években reneszánszukat élték.
Zsebben hordható fúvós hangszer
A nem hagyományos fúvós hangszerek közös jellemzője, hogy nagyon kicsi a méretük, így különösebb gond nélkül elférnek a zsebedben. Miről is van szó?
- A kazoo egyfajta membránofon. Fémből vagy műanyagból készül. A levegő áthalad a papírmembránon, és sajátos zúgó hangot ad ki.
- A doromb a szibériai sámánok hagyományos hangszere. Manapság kísérő- és szólóhangszerként használják. Fémből, bambuszból és pálmafából készül.
- Az okarinák a valaha készült legrégebbi hangszerek közé tartoznak. Egyes típusai akár 12 000 évesek is lehetnek. A tipikus okarina zárt, négy-tizenkét lyukkal és szájharmonikával rendelkezik.
Egy fúvós hangszer nem nélkülözheti a speciális tartozékokat
A fúvós hangszer rendszeresen tisztítandó. Az egyszerűbb fából készült hangszerek esetében általában meg lehet elégedni az alapvető tartozékokkal. A haladó zenészek nem nélkülözhetik a kottaállványt és a metronómot. A hangszer típusától függően szükség lehet tartalék lemezekre, fúvókákra vagy szivacsokra.
A leírás elrejtése