4K TV kontra UHD TV
Az UHD TV jelentése: Ultra-high-definition, vagyis ultra nagy felbontás. A legalább 3840×2160 képpont felbontású készülékeket értjük ide, a piacot tekintve ez jelenleg a 8K, ill. 4K tévék esetében igaz. Ezután adja magát az a kérdés is, hogy a 4K felbontás hány pixel? A „4K” kifejezés ebben az esetben arra utal, hogy vízszintesen nagyjából 4000 pixelt jelenít meg ez a televízió, de az egész panelt tekintve ez kb. 8,3 millió képpont, vagyis a Full HD (vagy
HD Ready 1080p) felbontás négyszerese. A 4K TV képernyőjén nem fogod érzékelni az egyes képpontokat, viszont még a legapróbb részleteket is láthatod.
A 4K TV fő előnyei
- A nagy felbontás finom részleteket biztosít.
- A HDR (azaz nagy dinamikatartományú kép) gazdagabb színspektrumú képet kínál.
- A magasabb képfrissítési sebesség simább és élesebb képet eredményez.
- Az upscaling funkció használatával az alacsonyabb felbontású multimédiás tartalmak 4K minőségűre alakíthatók át.
- A nagyobb képpontsűrűség lehetővé teszi a 4K tévék kisebb távolságból történő nézését.
- A 4K tévék erősebb processzorai sokkal gyorsabbá teszik az internetes böngészést és az alkalmazások használatát.
- Már ma is elegendő 4K tartalom áll rendelkezésre ahhoz, hogy indokolttá váljon egy 4K TV megvásárlása.
A Full HD és 4K TV képméretének összehasonlítása

A 4K tévé a HDTV sugárzású csatornák műsorát is élvezhetőbbé teszi. Magyarországon is egyre több TV adó vált HD minőségre.
Fontos paraméterek a 4K tévé kiválasztásakor
Az UHD 4K TV képátlója
A 4K tévék többsége 55 colos (kb. 140 cm) vagy nagyobb átlójú képernyővel rendelkezik. A képernyőtől való optimális távolság a kijelző magasságának nagyjából 1,5-szerese, ami kb. 1,2 m. Ezt érdemes figyelembe venni, amikor azon gondolkodsz, hova kerüljön a nappaliban az UHD TV, hogy a tévénézés ne fárassza a szemed.
Képalkotási technológia a 4K UHD TV esetében
Nem elég, ha a 4K UHD TV felbontása tökéletes, érdemes a képalkotási technológiából is a lehető legjobbat választani, amennyire a pénztárcánk engedi.
QLED: továbbfejlesztett színszűrő rendszerrel ellátott, kvantumpontos LCD LED panel. Hagyományos társaihoz képest akár 64× több szín megjelenítésére képes, így még élethűbb a képe.
OLED: ennél a paneltípusnál szerves diódák biztosítják a megvilágítást pixel-szinten. Mivel így nincs szükség háttérvilágításra, az ilyen típusú 4K tévék vékonyabbak, mint más panellel felszerelt társaik. További előnyük, hogy abszolút fekete szín megjelenítését teszik lehetővé.
LED: az ilyen LCD kijelzők esetében a pixelek maguk nem világítanak, háttérvilágításra van szükség, amelyet LED, azaz világító dióda hálózat biztosít.
Az okos 4K TV operációs rendszere – Android, Tizen, WebOs és társaik
A 4K tévék között kizárólag Smart rendszerűeket találunk, így mint minden okostévé, saját operációs rendszerrel rendelkeznek. A gyártótól függően elérhetők Android, Tizen, WebOS, My Home Screen, SAPHI, sőt, Linux rendszerű készülékek is. Sok 4K tévé közvetlenül támogat egyes streaming alkalmazásokat, mint pl. az HBO és a Netflix, de egyes modelleken egyéb népszerű appok, mint pl. a Facebook, a Twitter vagy a Skype is előre fel van telepítve.
4K TV panel képfrissítési sebesség
A hertzben megadott képfrissítési frekvencia értéke határozza meg a kapott kép gördülékenységét. A 4K tévék esetében ez 50-100 Hz tartományban van. Minél magasabb a panel képfrissítési sebessége, annál simább, zökkenőmentesebb az UHD TV képe.
Okos 4K TV - tuner típusok
Minden okos TV típusnál, nincs ez másként a 4K tévé esetében sem, a tuner gondoskodik a TV jel fogadásáról és feldolgozásáról. A kedvenc műsoraid nézéséhez olyan tunerrel rendelkező 4K TV készülékre lesz szükséged, amely képes fogni az elérhető TV jelet. Jelenleg az alábbi tuner típusok elérhetők:
- DVB-S/S2 – műholdas berendezésekkel együtt szatellit vételt biztosít
- DVB-C – lehetővé teszi a kábeles adás vételét
- DVB-T – lehetővé teszi a szabványos antennás (földfelszíni) sugárzás vételét
- DVB-T2 – hatékonyabb kódolású, nagyobb adatáramlású és jobb képminőségű antennás sugárzás. 2021-ben teljesen felváltotta a DVB-T szabványt
i
A 4K tévé kiválasztásakor kövesd az általános Milyen TV-t vegyek útmutatónkban leírtakat. Ebben további információkat találsz a SMART funkciókról, a bemenetekről és kimenetekről, a képtechnológiákról és a fogyasztásról.
4K TV kiegészítők
Ha olcsóbb megoldást keresünk 4K tartalmak nézésére, megfontolhatjuk egy 4K TV okosító beszerzését régi készülékünkhöz. Akár új készüléket veszünk, akár régi modellünket „okosítjuk”, ne feledkezzünk el a megfelelő kábelek megvételéről sem. Különböző LED-szalagokkal tovább fokozhatjuk a TV-nézési, vagy akár a konzol játékos élményt. Ha pedig teljes mértékben szeretnénk élvezni a kanapé kényelmét, és szó szerint egy gombnyomással szeretnénk működtetni a 4K tévé készülékhez csatlakoztatott eszközöket, fontoljuk meg egy univerzális távirányító beszerzését.
Az UHD TV ár szerinti megközelítésben
Az Ultra HD 4K TV árát nagy mértékben befolyásolja, hogy milyen panellel van felszerelve. Az LCD LED paneles készülék pl. olcsóbb, viszont nagyobb energiafogyasztás jellemzi őket. Az OLED készülékek energiatakarékosabbak, viszont drágább a panel előállítási költsége, így az ilyen tévék vételára is magasabb – csakúgy, mint a QLED készülékeké.
Ha 4K tévé olcsón történő beszerzésének lehetősége érdekel, nézz körül aktuális akciós UHD TV kínálatunkban, vagy outlet részlegünkön, ahol használt, újszerű vagy felbontott 4K televízió készülékek találhatók.
A leírás elrejtése