Pneumatikus vagy akkumulátoros ütvecsavarozó ?
Az ütvecsavarozók meghajtásuk alapján három csoportba sorolhatóak:
Akkumulátoros ütvecsavarozó
Az akkumulátoros ütvecsavarozó a legnépszerűbbek közé tartozik. A munkát nem korlátozza a tápkábel hossza. A szerszám maga könnyű, könnyen kezelhető és gyakorlatilag bárhol használható. Figyelned kell azonban az akkumulátor töltöttségére.
Elektromos ütvecsavarozó
Az elektromos ütvecsavarozó nagyobb teljesítményt nyújt, mint az akkumulátoros változat. Működéséhez azonban elektromos áramra van szükség, ami korlátozhat a munkában. Az elektromos ütvecsavarozót viszont bármikor és bármilyen hosszú ideig használhatod, nem kell az akkumulátor töltésével foglalkoznod.
Pneumatikus ütvecsavarozó
A pneumatikus ütvecsavarozó még a rozsdás kötéseket is képes meglazítani, amelyekkel kézi vagy elektromos erővel nehezen boldogulnál. Ezt a változatot elsősorban szakemberek használják, mivel működéséhez kompresszor szükséges. Ha azonban például szeretnéd leegyszerűsíteni az autókerék cseréjét, és úgy akarod érezni magad, mint egy F1-es szerelő, akkor ez a megfelelő választás a számodra.
Akkumulátoros ütvecsavarozó
Elektromos kerék ütvecsavarbehajtó
Pneumatikus ütvecsavarozó
i
Hogyan működik az ütvecsavarbehajtó?
Az elektromos és akkumulátoros ütvecsavarozó forgó mozgással és ütésekkel (hasonlóan a fúrókalapácshoz) dolgozik. Ennek köszönhetően még az olyan makacs kötésekkel is elboldogul, amelyekkel a hagyományos akkumulátoros csavarhúzó nem bírna. A magasabb nyomaték miatt elsősorban nagyobb átmérőjű csavarokkal való munkához ajánlott.
Az ütvecsavarozók kiválasztása
Az ütvecsavarozóknak több kulcsfontosságú paramétere is van, amelyek alapján érdemes választani. Az egyik legfontosabb választási kritérium a nyomaték, amelyet az akkumulátoros ütvecsavarbehajtó képes kifejteni.
Erős ütvecsavarozót keresel? Olyat válassz, amelynek nagy a nyomatéka!
Az ütvecsavarozó által a csavarra kifejtett erőt a nyomaték (Nm) határozza meg. A nagyobb nyomaték hatékonyabb munkát eredményez, és még a makacsabb kötéseket is könnyedén meglazítja. Általános használatra elegendő a 200 Nm. Ha rozsdás csavarokkal kell megbirkóznod, akkor a 400–600 Nm-es ütvecsavarozó a megfelelő választás.
Mekkora fordulattal kell működnie az ütvecsavarozónak percenként
Az ütvecsavarozó esetében fontos paraméter a fordulatszám is. Minél nagyobb a fordulatszám, annál gyorsabban leszel képes végezni a munkát a szerszám segítségével. A magas fordulatszám viszont nagyobb fokú motorfelmelegedést eredményez, ami hatással van az ütvecsavarozó élettartamára. Az arany középút a 3000–4000 fordulat/perc.
Az akkumulátoros ütvecsavarbehajtó csatlakozója
Az akkumulátoros ütvecsavarozónak különböző méretű négyszögcsatlakozója lehet, amelyre a csavarhúzófejet felhelyezheted. A négyszögcsatlakozó mérete az ütvecsavarozó által kifejtett erőtől függ. Minél nagyobb az erő, annál nagyobb a négyszögméret. A leggyakrabban használt négyszögméretek a következők:
Az ütvecsavarozó egyéb tulajdonságai
Az ütvecsavarozók általában az alábbi hasznos tulajdonságokkal is rendelkeznek:
- Fordulatszám-szabályozó: bővíti az ütvecsavarozó felhasználási lehetőségeit, például törékeny anyagokkal való munkához.
- Jobb- és bal irányú forgás: lehetővé teszi a csavarok meghúzását és lazítását is.
- Akkumulátor állapotjelző: figyelmeztet az akkumulátor töltésének szükségességére.
- LED világítás: hasznos, ha gyenge fényviszonyok között kell dolgoznod.
A leírás elrejtése