Termék neve:
Az alaplap biztosítja az egyes számítógép komponensek közötti együttműködést. Eszközei fontosak, tekintettel a jövőbeni PC-bővítések lehetőségeire. Az alaplap, vagy inkább a számítógép alapvető szolgáltatásait az alaplapra szerelt lapkakészlet határozza meg.
TovábbA CPU foglalat (socket) segítségével kapcsolódik a processzor az alaplaphoz. Ahhoz, hogy egy processzor egy bizonyos alaplappal használható legyen, mindkettőn meg kell egyeznie a CPU foglalat megjelölésének.
Először válassz processzort, utána már csak azok közül az alaplapok közül kell választanod, amelyek az adott processzort támogatják.
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
eATX | ATX | mATX | mITX |
Ritka és nagyon drága gamer alaplapok, amelyek különösen akkor hasznosak, ha három vagy négy grafikus kártyát kívánsz telepíteni CrossFireX vagy SLI módban. Más jellemzőiben hasonlítanak az ATX formátum legdrágább modelljeire. Az eATX kártyák telepítéséhez nagyon méretes számítógép házra lesz szükség (Big Tower).
A szabványos ATX alaplapok nagyon jól felszerelt számítógépekhez (gamer vagy munkaállomás) alkalmasak, amelyekbe több bővítőkártya is telepíthető, köztük több CrossFireX / SLI grafikus kártya is. A hátlapon a külső eszközök számára a csatlakozók széles kínálata található. A csatlakozók számára elegendő teret biztosít, így könnyen telepítheted az egyes komponenseket, és a számítógép hűtése jó minőségű ház használata esetén problémamentes lesz.
Ha nem akarsz sok pénzt költeni az alaplapra, és ha csak egy grafikus kártyát (a legdrágább mATX modellek képesek két vagy hármat is), és egy vagy két bővítőkártyát tervezel használni, akkor egyszerűen válaszd a Micro ATX formátumot, ami ideális választás az irodai és multimédiás számítógépekhez. Emellett a mATX kártyák túlnyomórészt elegendő helyet biztosítanak nagyobb teljesítményű CPU hűtők telepítésére, miközben kisebb, Mini Tower házban is elférnek.
Ez a formátum nagyon kompakt irodai és multimédiás (asztali) számítógépekhez alkalmas. A hely amivel rendelkezel a telepítéshez nagyon kevés, és elfelejtheted a nagy processzor toronyhűtőket, valamint az összes bővítőhelyet, kivéve az egyetlent, amibe a grafikus kártyát helyezheted. Annak ellenére, hogy ezek között a modellek között játékra tervezett modelleket is találhatsz, nagyon ügyelned kell arra, hogy gondosan válaszd ki a számítógép házát, hogy a nagy teljesítményű komponenseknek megfelelő hűtésük lehessen. (Mi mindenesetre nem javasoljuk a Mini ITX alaplapokat munkaállomás vagy gamer gép építéséhez).
A lapkakészlet különösen azt határozza meg, hogy mennyi és milyen bővítőkártyákat és perifériákat lehet az alaplaphoz kapcsolni, de jelentős hatással van a gép teljesítményre is. Eldöntheti például azt, hogy túl lehet-e hajtani a processzort (ha az támogatja a túlhajtást).
Ha időnként fel szeretnéd újítani a számítógépedet, akkor fizess rá egy kis pénzt és válassz egy modellt modernebb csatlakozókkal és bővítőhelyekkel (drágább lapkakészlet). Ha viszont a teljes számítógépet minden új generációs processzorral lecseréled, vagy az átlagos felhasználó (BFU) közé tartozol, akkor nem kell ilyen hangsúlyt fektetned a megfelelő alaplap kiválasztására.
Az egyes Intel lapkakészletek részletesebb összehasonlítását megtalálod a szótárunkban.
Az egyes AMD lapkakészletek részletesebb összehasonlítását megtalálod a szótárunkban.
Az alaplapok esetében általában a túlhúzással (OC) elérhető maximális frekvenciákat adják meg. Ha maximalizálni szeretnéd a számítógép teljesítményét, akkor a processzor memóriavezérlőjének frekvenciájánál magasabb frekvenciájú memóriamodulokat vásárolj, hogy elegendő tered legyen az időzítés változtatásához. A modulokat a gyártó által megadott frekvenciánál kisebb frekvencián biztonságosan üzemeltetheted. Az Intel processzorok automatikus túlhajtásához XMP technológiát támogató modulokat használhatsz.
Egyes Mini ITX alaplapok a notebookokban használt SO-DIMM memóriákat használják, ezekhez az alaplapokhoz a notebook memóriák kategóriából válassz modulokat.
A sávok száma (az × utáni szám) adja meg a bővítőhely maximális adatáteresztő képességének értékét. A PCI-Express ×1 kártyákat gond nélkül lehet telepíteni a PCI-Express ×4/x8/x16 stb. bővítőhelyekbe, de fordítva ez már nem érvényes (mindig csak magasabb, vagy azonos számú sávot biztosító bővítőhelybe helyezhető be a kártya), ellenkező esetben a kártya képességeit a bővítőhely limitálná.
![]() |
Külső csatlakozók - I/O portok - az alaplap hátsó paneljén |
Abban az esetben, ha a torzítatlan hang szerelmese vagy és nagyon jó minőségű hangszórókat használsz (Hi-Fi vagy stúdió hangszórókat), esetleg audiofil fejhallgatóval rendelkezel, akkor az alaplapot ki kéne bővítened egy igazán minőségi hangkártyával, vagy egy külső D/A átalakítóval (DAC).
I/O az angol bemenet (input) és kimenet (output) szavak rövidítése. Az I/O csatlakozók kétirányú kommunikációt biztosítanak a csatlakoztatott komponensek és az alaplap között.
Azok az alaplapok, amelyek nagyobb számú ventilátor csatlakozóval rendelkeznek, biztosítani tudják akár a nagyon nagy teljesítményű számítógépek hűtését is. Az egyes ventilátorok forgási sebessége beállítható a BIOS-ban, de a nagyobb teljesítményű alaplapokhoz a gyártók mellékelni szoktak egy speciális vezérlőprogramot, amivel a beállítások sokkal egyszerűbbek. A ventilátorok számára is több féle csatlakozót használnak:
A 4 tűs és a 3 tűs csatlakozók kölcsönösen kompatibilisek egymással. (A 4 tűs ventilátort lehet szabályozni PWM és feszültségszabályozásos módszerrel is. A 3 tűs, csak feszültségszabályozást tesz lehetővé, hiányzik ugyanis a PWM vezérlő érintkező).
A BIOS elsősorban az alaplap hardverének indítására és konfigurálására, majd az operációs rendszer indítására szolgál. A BIOS frissítésének csak akkor van értelme, ha "valami nem működik a számodra", például olyan új processzort kell telepítened, amelyet a régi BIOS nem ismerne fel. Az egyes BIOS fájloknál az alaplap gyártója mindig közzé teszi, hogy milyen új funkciókkal bővültek.
Ha WiFi vagy Bluetooth csatlakozást szeretnél használni, nem kell az alaplap kiválasztásánál csak azokra a modellekre koncentrálnod, amelyek ezeket a funkciókat tartalmazzák. Mindkét típusú adapter ugyanis csatlakoztatható bármely alaplaphoz. Ehhez elég egy Bluetooth vagy WiFi USB dongle beszerzése.
A Alaplapok kategóriában összesen 266 termék közül válogathatsz online boltunkban. Rendelésedet hétköznapokon 2 napon belül házhoz szállítjuk. A Budapest több pontján elérhető AlzaBoxokból már másnap felveheted a rendelésed, de ellátogathatsz áruházunkba is.
Termék neve: