Vásárlás előtt állapítsd meg, hogy pontosan milyen villanykapcsoló kell
Új házat építesz, felújítasz egy lakást vagy csak új világítás kapcsoló gombokat szeretnél vásárolni? A vásárlás előtt jó tudni, milyen villanykapcsoló fog kelleni. Ha már van egy szerkezeted otthon, akkor csak egy keretre és fedélre van szükség. Ha azonban még nincs készüléked, először tájékozódj arról, hogy szükséged van-e egy vezérlőkapcsolóra, ha igen, akkor milyenre. Többpólusú kapcsoló, váltókapcsoló, billenőkapcsoló, érintő kapcsoló vagy csak egy egyszerű villanykapcsoló kell majd?
A lámpa kapcsolók elérhetők többféle kivitelben
Bár úgy tűnhet, hogy nincs változatosság a lámpa kapcsolók között, különböző típusok állnak rendelkezésedre. Ezért ajánlott konzultálni egy villanyszerelővel annak érdekében, hogy pontosan tudd, milyen típusra van szükséged. Milyen típusú villany kapcsolók állnak rendelkezésre?
- Egypólusú kapcsoló - ez a leggyakrabban használt típus, egy kapcsolóval rendelkezik, és egy helyről vezérli a világítást.
- Kétpólusú kapcsoló - egy kapcsolóval vezérli a két áramkört egyszerre. Ez a típus kevésbé használt.
- Hárompólusú kapcsoló - három bemenettel rendelkezik, és mindegyiket egyidejűleg vezérli. Például konyhában használható.
- Soros vagy kettős kapcsoló - két különálló lámpát külön vezérel. Ennek a kapcsolónak két kapcsolója van.
- Váltókapcsoló - egy kapcsolóval rendelkezik, és az egy lámpakört két kapcsolóval vezérli.
- Kereszt-kapcsoló - egy kapcsolóval rendelkezik, és olyan helyeken használják, ahol a világítást több helyről kell vezérelni.
i
Néhány lámpa kapcsoló beépített irányítófényt is tartalmaz, amely akkor világít, ha a készülék be van kapcsolva. Ez hasznos lehet, ha a villanykapcsoló a fénytől távolabb van.
Figyelj a villanykapcsoló dizájnjára és színére
A villanykapcsoló típusokat manapság számos stílusban gyártják. Tehát választhatsz a hagyományos négyzet alakú kapcsolók közül is, de találhatsz kör alakú vagy téglalap alakú változatokat is. Fontos a szín és a felület kiválasztása is. A design kapcsolók lehetnek fényes és sima-, de lehetnek matt felületűek is. A fehér és fekete a legnépszerűbb színek közé tartozik, de választhatsz más színeket is.
Népszerűek a retró villanykapcsolók is, amelyeket az otthoni enteriőrrel is összehangolhatsz.
Elérhetőek billenőkapcsolós, gombkapcsolós és érintőkapcsolós villanykapcsoló típusok is
A billenőkapcsoló a leggyakoribb típus, azonban más típusok is elérhetőek. Például az érintésérzékeny kapcsoló az érintéssel vezérli a világítást. A gombkapcsolóval történő vezérlést gombnyomással hajthatod végre.
i
Az asztali lámpákhoz vagy kisebb lámpákhoz általában billenőkapcsolót használnak.
Válaszd ki a lámpakapcsolót IP védelem szerint
A villanykapcsolók típusait az IP védettség alapján is csoportosítják. Ezeket az IP betűkkel és számokkal jelölik. Minél nagyobb a szám, annál nagyobb a védettség foka. A legtöbb háztartásban az IP20-as védettség elegendő, ami alacsony szintű. Nedves vagy poros környezetben magasabb, legalább IP54-es védettséget ajánlanak.
A feszültséget is vedd figyelembe a választás során, de a leggyakoribb váltókapcsolókhoz 250 V a leggyakrabban használt feszültség. Kaphatók 12 V-os billenőkapcsolók is, amelyeket például autókban használnak.
A leírás elrejtése