PC tápegységek - felosztás
A PC tápegységek a felhasználás típusa szerint öt fő kategóriába sorolhatók.
Hétköznapi ATX PC tápegység és még kisebb SFX változat
Az ATX PC tápegység hasznos, amikor nincs szükséged semmi extra különlegességre - ha a számítógéped nem elsősorban játékra, vagy kriptovaluta-bányászatra használod, és nem vagy a PC-tuning rajongója. Ha egy nagyon kompakt irodai PC tápegység típust szeretnél beszerezni, akkor valószínűleg jobb választás lesz egy SFX PC tápegység, amely az ATX kisebb testvére.
Gaming PC tápegységek
A gamer PC tépegységek nagy, 400 és 2000 watt közötti teljesítménnyel rendelkeznek, és a házak túlnyomó többségében a szabványos ATX méretben találhatók, így minden játékkomponens táplálására alkalmasak. Gyakran több csatlakozót tartalmaznak, amelyekkel több meghajtó vagy grafikus kártya is hozzákapcsolható a géphez.
Számítógép tápegység kriptovaluta bányászáshoz
A PC tápegység bitcoin bányászathoz hasonló vagy nagyobb teljesítményt nyújt, mint a gaming PC tápegységek. A legnagyobb különbség azonban valószínűleg a több grafikus kártya egyidejű táplálására tervezett PCI-E csatlakozók nagyobb száma.
Bitcoin bányászat szekciónkban egyéb, bányászathoz alkalmas alkatrészeket találsz.
Tuning PC tápegységek
A tuning PC tápegységek többnyire esztétikai okokból készülnek. Ezek többnyire csendes PC tápegységek, amelyek alkalmasak az RGB-világítással ellátott PC házakba. A jobb kábelszervezés érdekében ezek a modellek moduláris kábelezésre képesek.
Moduláris PC tápegység
A moduláris tápegység PC eszközhöz szánt változatát a hagyományos tápegységektől a leválasztható kábelek különböztetik meg, amelyekkel teljes mértékben ellenőrizheted a gépház szervezését. A moduláris kábelek segíthetik a légáramlást, és bizonyos mértékig csökkenthetik a porfelhalmozódást és a túlzott hőmérséklet-emelkedést.
i
A passzív hűtésű PC tápegységek nem tartalmaznak ventilátort, és csak a természetes légáramlás hűti őket. Ideálisak a kisebb teljesítményű irodai PC-khez, amelyek nem termelnek túl sok hőt.
PC tápegységet szeretnél, de nem tudod, hogy válaszd ki?
Az új számítógép tápegység beszerzését a következő paraméterek alapján javasoljuk.
A PC tápegység eszköznek megfelelő teljesítményűnek kell lennie
A számítógép tápegységének teljesítménye azt a maximális wattmennyiséget jelzi, amelyet a PC tápegység folyamatosan képes a számítógépben lévő alkatrészek számára biztosítani. Nem tudod, mekkora teljesítményre van szükséged? Az alábbi táblázat az alkalmazásonként szükséges hozzávetőleges teljesítményt mutatja. Ha pedig pontosabb képet szeretnél kapni, nézd meg a legnépszerűbb
PC tápegység teljesítmény kalkulátort az outervision.com oldalon..
Míg a játék PC-khez a legnépszerűbb PC tápegység a 600W vagy 750W-os változat, addig a normál irodai és otthoni PC-k esetében a 400W és 500W-os PC tápegységek a legjobbak. Hogyan építs számítógépet című cikkünkben részletes leírást találsz arról, hogyan építhetsz új számítógépet, ha egyedül szeretnéd megcsinálni. Vagy szívesen adunk tanácsot az alkatrészek kiválasztásában és segítünk az egyedi PC összeállításában is.
PC tápegység - ATX, SFX és TFX - mi a különbség?
A formátum határozza meg a számítógépes erőforrás fizikai méreteit. A különböző formátumok használata különböző burkolatok használatával jár együtt. A három leggyakoribb típus a következő:
-
Az ATX PC tápegység a legtöbb asztali számítógépen használt szabványos formátum.
-
Az SFX PC tápegység a mini-ITX tokokban elhelyezett rendszerekhez tervezett, kisméretű típus.
- A TFX a kis számítógép-szerelvényekben használt PC tápegység alternatív formátuma. A csatlakozók az ATX szabványt követik.
i
PC tápegység tartozékok kategóriánkban tartalék tápegységeket, túlfeszültség-védőket és egyéb hasznos kiegészítőket találsz.
A PC tápegység hatékonysága
A hatékonysági paraméter határozza meg, hogy mennyi energia vész el és alakul hővé, és mennyi oszlik el a számítógép alkatrészei között. A létrehozott 80 PLUS minősítés azt jelzi, hogy mely PC tápegységek hatékonysága haladja meg a 80%-ot. Az alábbi táblázat áttekintést ad a különböző terheléseknél mért hatékonyságról.
PC tápegység terhelése |
Hatékonyság 50%-os terhelésnél |
Hatékonyság 100%-os terhelésnél |
80 PLUS |
85% |
82% |
80 PLUS Bronze |
88% |
85% |
80 PLUS Silver |
90% |
87% |
80 PLUS Gold |
92% |
89% |
80 PLUS Platinum |
94% |
90% |
80 PLUS Titanium |
96% |
94% |
Javasoljuk, hogy a PC tápegység típust a tipikus terhelés alapján válaszd ki, amely mindössze 50%-os. A nagy hatékonyságú PC tápegységek jelentik a legnagyobb különbséget a nagy teljesítményű számítógépek esetében, amelyeket naponta több órán keresztül használnak egyfolytában.
Milyen csatlakozókkal rendelkezhet egy PC tápegység?
Minden számítógép tápegység típusnak vannak olyan kimeneti csatlakozói, amelyeknek meg kell egyezniük az alaplapon lévő megfelelőikkel. Ha PC tápegység vásárlásán gondolkodsz, először nézd meg, hogy az alaplapja milyen és hány csatlakozót igényel.
- A CPU csatlakozókat processzor csatlakoztatására lehet használni.
- A PCI-E csatlakozó grafikus kártya csatlakoztatására használható.
- Az ATX az alaplaphoz való csatlakozás fő módja.
- A SATA a merevlemezhez és a meghajtóhoz való csatlakoztatásra szolgál.
- A Molex ventilátor vagy egy régebbi lemez csatlakoztatásához alkalmas.
i
Több grafikus kártyát szeretnél csatlakoztatni? Ellenőrizd előre, hogy CrossFire vagy SLI technológiával rendelkeznek-e, és hogy van-e elegendő PCI-E csatlakozó a tápegységen.
PC tápegység a berendezések és egyéb jellemzők tekintetében
Milyen hasznos funkciói lehetnek egy PC tápegységnek?
- A hálózati kapcsoló egy klasszikus gomb a ki- és bekapcsoláshoz.
- Az RGB világítás feldobja és stílusosabbá teszi a PC tápegység ventilátorát.
- A Zero RPM mód leállítja a ventilátort, ha nincs szükség hűtésre.
- A termikus sebességszabályozás a sebességet a hőmérsékletnek megfelelően állítja be, így megakadályozza a túlzott túlmelegedést.
- A passzív hűtés a légáramlás elvén működik, és a kisebb teljesítményű tápegységekben a ventilátort helyettesíti.
- A levehető kábel csak a szükséges kábelek csatlakoztatását teszi lehetővé, és megkönnyíti azok szervezését.
Sok PC tápegység rendelkezik különböző védelmekkel, amelyek meghosszabbítják az élettartamukat.
A PC tápegység teljesítménytényező-kompenzációja (PFC) - mi ez és miért van rá szükség?
A PFC, azaz a teljesítménytényező-kompenzáció biztosítja, hogy az áramfelvétel kiegyenlített legyen, és a hálózatból származó tápellátáshoz igazodjon. A cél a túlterhelés és a feszültségingadozás megelőzése. A PFC két típusra osztható:
- Az aktív PFC külön áramkört használ a kompenzációhoz, és drágább, de jobb megoldás.
- A passzív PFC egy elterjedtebb kapacitív szűrőt használ, ami csökkenti az árat, de a kompenzáció minőségét is.
i
Nem találtad meg a keresett információt? Olvasd el Milyen PC tápegységet vegyek? című cikkünket.
A leírás elrejtése