Oszlop hangfal - nagy méret, nagy hang
Az oszlop hangfalak számos kivitelben kaphatók. Közös jellemzőjük azonban mindegyiknek a magas kialakítás, amely lehetővé teszi, hogy a padlón elhelyezhetőek legyenek. A kellően nagy hangszórókkal rendelkező álló hangfalak általában több hangátalakítót tartalmaznak a mély, közép- vagy magas frekvenciákhoz.
i
A magas felépítésüknek köszönhetően az álló hangfalak a nagyobb terekben, például klubhelyiségekben vagy gaming termekben is jó hangminőséget biztosítanak.
Az álló hangfal legfontosabb paraméterei
Ha új álló hangfalak közül választasz, érdemes megismerkedned néhány kulcsfontosságú paraméterrel. A legfontosabbak közé tartozik az álló hangfal típusa, a csatornák száma, a frekvenciatartomány és természetesen a kimenő teljesítmény.
Aktív vs. passzív álló hangfalak
Az aktív oszlop hangfal típusokban beépített erősítő van, így csak egy hangforrást kell hozzájuk csatlakoztatni. A passzív álló hangfal modellek nem rendelkeznek beépített erősítővel, ezért külső forráshoz kell csatlakoztatni őket. A zeneforrás (mobiltelefon, számítógép vagy TV) ekkor a külső erősítővel kommunikál, nem pedig közvetlenül a hangszórókkal.
További információkért lásd az alábbi cikkünket: Aktív vagy passzív hangfal?
Mit jelent az aktív hangfal esetében csatornák száma?
A csatornák száma a belső hangszórók, azaz a különálló hangcsatornák számát jelzi. Az oszlop hangfalak gyakran 2.0 kivitelben kaphatók, ami azt jelenti, hogy két hangcsatornával rendelkeznek mélynyomó nélkül.
i
Egy csatornás (1.0) álló hangfalak közül is választhatsz. Más hangszóró konfigurációk viszont különböző számú csatornát kínálnak - a 2.1, 3.1 vagy 5.1 különösen népszerű.
Az álló hangfal frekvenciatartománya
Az oszlop hangfal tényleges frekvenciatartománya megadja, hogy a hangszórók milyen hangfrekvenciákat képesek reprodukálni. Ezért igaz az, hogy a szélesebb tartományú hangszórók mélyebb vagy magasabb hangokat tudnak kezelni. A frekvenciatartományt hertzben adják meg, és ez az érték néhány tíz és több tízezer Hz között mozog.
Az álló hangfal esetében a sávok száma is fontos
A sávok száma azt jelzi, hogy a váltó hány jelre osztja fel a bejövő hangjelet. A 2 csatornás hangszórók esetében a fordító a jelet magas- és középmagas-, valamint mély hangokra osztja fel. A 2,5 csatornás változatok hasonlóan működnek, de a fordító csak a basszusokhoz használ egy plusz középső mélynyomót. A 3 utas hangszórókban a magas-, közép- és mély hangok számára találhatóak különböző hangszórók, így a váltó a bejövő jelet három sávra osztja fel, minden hangszórótípushoz egyet-egyet.
Milyen teljesítményű lehet egy álló hangfal?
Függetlenül attól, hogy álló hangfal típust választasz a tévéhez, a házimozihoz vagy akár egy lemezjátszóhoz, figyelembe kell venned az összteljesítményt. Ez nagyban befolyásolja a hangszórók maximális hangerejét, és ezáltal a szoba hangosításának képességét.
A legerősebb oszlop hangfal teljesítménye 400 vagy akár több watt is lehet.
Az álló hangfalak csatlakoztathatósága
A csatlakoztathatóság különösen fontos az aktív álló hangfalak esetében, mivel a passzív hangszórók csak egy erősítőhöz csatlakoznak. A csatlakoztathatóságot vezetékes és vezeték nélküli hangszórókra oszthatjuk.
- A vezetékes változatok tekintetében az álló hangfalak 3,5 mm-es csatlakozókat, AUX, HDMI, digitális optikai portokat, RCA és hangszóró csatlakozókat kínálnak.
- A vezeték nélküli modelleket elsősorban a Bluetooth és Wi-Fi technológia képviseli.
i
Ha hangrendszert keresel otthonra, házimoziba, stúdióba vagy akár egy gaming terem számára, akkor nézd meg a HiFi hangfalak kategóriáját is.
A leírás elrejtése