Az erőteljes processzor a gamer konfigurációjú számítógépek egyik legfontosabb összetevője, és a profi játékgépeknél ez kétszeresen igaz. A kiváló minőségű komponens az alapja annak, hogy a játékos egyre igényesebb játékokkal játszhasson. Új gamer processzor kiválasztásakor különösen fontos a frekvencia és a magok száma. Melyek a további kulcsfontosságú paraméterek a gamer processzorok kiválasztásakor?
Tovább
A gamer processzorok alapvető paraméterei
A gamer processzorok órajel frekvenciája
A frekvencia valószínűleg a processzorok legismertebb jellemzője, amely alapján a kevésbé tapasztalt felhasználók orientálódnak. Valójában ez a processzor órajelének frekvenciája GHz-ben megadva. Minél magasabb ez az érték, annál gyorsabb a processzor, de a teljesítmény szempontjából ebben az összefüggésben kulcsfontosságú tényező a magok száma is.
Hány magos legyen a profi gamer processzor
A magok száma azt fejezi ki, hogy hány futó munkafolyamatot tud a processzor párhuzamosan feldolgozni. Minél több mag, annál több feladat. Minden attól függ, milyen játékokat szeretnél játszani a gépeden.
- A kevésbé igényes, vagy oldschool játékokhoz elég a kétmagos processzor.
- Az arany középút egy négymagos processzor, mint például az Intel Core i5 vagy az AMD FX - így fürgén futhatnak a legigényesebb játékok is, de nem mindig játszhatod őket a legnagyobb részletességű beállításokkal.
- Ha azt szeretnéd, hogy legyen egy kis tartalékod a jövőben megjelenő számítógépes játékok számára, vagy maximális részletességgel akarod játszani a játékokat, azt ajánljuk, hogy vásárolj 6 vagy több magos processzort. Ilyenek az egyes Intel Core i7 vagy AMD Ryzen processzorok.
Automatikus túlhajtás
Az automatikus túlhajtás funkció manapság már a processzorok túlnyomó többségébe be van építve. Ezeknél a gyártó megadja az alapfrekvenciát, például 3 GHz értéket, és az OC frekvenciát, ami például 3,6 GHz. A processzor nagyobb terhelés esetén dinamikusan növelheti eddig az értékig a műveleti frekvenciáját. Az Intel processzorainál ez Turbo Boost, az AMD processzoroknál a Turbo Core jelölést használják.
A gamer processzorok további tulajdonságai
- Hyper Threading/Multi Threading – lehetővé teszi a kiválasztott Intel / AMD processzorok számára hogy egy fizikai rendszermag egy időben két szálon legyen képes számításokat végezni. Ez a funkció az erősebb és drágább processzoroknál van jelen.
- Box – gyárilag a processzorhoz tervezett és csomagolt hűtő.
- Beépített GPU – a modern processzorok tartalmaznak egy integrált grafikai processzort, amely elegendő teljesítménnyel rendelkezik a számítógép mindennapos használatához, de a játékokhoz már nem elegendő a teljesítménye. Ezért kell a gamer gépekbe dedikált grafikus kártyát helyezni.
- Kézi túlhajtás lehetősége – a „K vagy X“ végződésű Intel Core (pl. Intel Core i7-7700K), az AMD Black Edition és az AMD Ryzen processzorokat egyszerűen túl lehet hajtani a processzor szabad szorzóáramkörének segítségével, a megfelelő tápfeszültség beállításával vagy automatikusan az alaplaphoz adott gyári alkalmazás segítségével.
Mire kell még figyelni a gaming processzor kiválasztásánál
Amikor kiválasztunk egy gamer processzort fontos szem előtt tartani, hogy a gép teljesítménye más alkatrészek, különösen a játékhoz tervezett grafikus kártya, teljesítményétől is függ. Ezt a két elemet kiegyensúlyozottan kell egymához igazítani, vagyis a processzor teljesítményének igazodnia kell a grafikus kártya teljesítményéhez, hogy ne „fékezze” az egyik a másikat. További információért keresd a „hogyan lehet kombinálni az alaplapot, a CPU-t és a GPU-t” cikket..
A leírás elrejtése